Szociáldemokrata- szabadságpárti koalíció Burgenlandban
Nem igazán jó hír a magyar munkavállalóknak, hogy Burgenlandban kormányra kerül az idegellenes kirohanásairól ismert, a kampányban a keleti munkavállalók ellen lázító Szabadságpárt. A koalíciós megállapodás a szociáldemokratákkal feltűnően gyorsan, alig öt nap alatt megszületett.
Hans Niessl, az
Konkrétan: évente 1000 új munkahely létesül, az infrastruktúrába 2,8 milliárd eurót ruház be a kormány, ebből 1,5 milliárdot Közép –és Dél Burgenlandban. A gazdaságban felveszik a harcot a „dömping –bérek” ellen – ez a szóösszetétel a kelet-európai munkaerő alacsonyabb bérét takarja. (Eközben Ausztriában törvény biztosítja az egyenlő bért osztrák és külföldi munkavállalónak.)
Újításként említi a régi-új tartományfőnök a megegyezést arról, hogy az oktatás területén a jelenleg szétforgácsolt illetékességi körök egyesítésére egyetlen oktatási tanácsot létesítenek. Ugyanígy közös irányítás alá kerül a gazdaság és a környezetvédelem: mindkét intézkedés a hatékonyságot segíti elő. Fontos tárcákat szabadságpárti politikusok töltenek be: így a turizmust is magában foglaló gazdasági, és a biztonsági illetékességet ruházza az FPÖ-re Hans Niessl.
Az FPÖ Burgenlandban és országosan is élesen szemben áll a külföldiekkel, a
kampánybanhatárlezárási akciójukkal kifejezetten a magyar munkavállalók ellen agitáltak.A szokatlan koalícióval még a burgenlandi SPÖ-ben sem ért egyet mindenki, országosan pedig komoly ellenvetéseket hangoztatnak a párt ismert politikusai. Faymann kancellár tartja magát ahhoz, hogy a tartományi szervezet döntése számára sérthetetlen, ám környezetét is aggasztja a fejlemény hatása. Elsősorban az őszi bécsi választásokon érezheti meg a párt a burgenlandi döntés hatását.