Simán megúszhatja a kizárást a Fidesz, az Európai Néppárt nem akar a mostaninál is nagyobb botrányt
Manfred Weber, EP-frakcióvezető és csúcsjelölt a vitát elsimítani jön Budapestre kedden, az Európai Néppártnak (EPP) ugyanis nem célja a Fidesz kizárása a konzervatív pártcsaládból, kivéve, ha Orbán Viktor kifejezetten ezt akarja. Ami elképzelhető, az az, hogy a Fidesz tagságát felfüggesztik a május 23-26-i EP-választásokig, és csak az új néppárti EPP-frakció megalakulásakor veszik elő az ügyet, akkor fog ugyanis világosan látszani, hogy mennyire vannak rákényszerítve Orbán Viktor alakulatának a jelenlétére – írja a konfliktust ismerő forrásaira hivatkozva a 444.
Az EPP az Orbán-kormány legújabb plakátkampányára akadt ki, amely Soros György Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök arcképével azt hirdeti, hogy az EU hazudik a bevándorlás ügyében. Emiatt rengeteg néppárti vezető adott hangot a felháborodásának, 13 EPP-tagpárt kezdeményezte, hogy a Fideszt zárják ki a pártcsaládból. Manfred Weber három feltételből álló ultimátumot adott a Fidesznek,
- tüntessék el a plakátokat az utcákról,
- Orbán Viktor kérjen bocsánatot,
- az Orbán-kormány pedig biztosítsa, hogy a CEU továbbra is adhasson ki Budapesten amerikai diplomát,
csakhogy leírva egyik sem tűnik olyan komolynak, hogy szakításig fajuljon miatta az EPP és a Fidesz viszonya. Eleve Orbán Viktor ötlete volt, hogy ezen a héten leszedik a plakátokat – írja a 444 –, Manfred Webernek az ügyben elküldött levele szerint pedig a magyar miniszterelnöknek nem a plakátkampány állításáért (ezeket az állításokat az Európai Bizottság tételesen cáfolta) kellene bocsánatot kérnie, hanem azt elismernie, hogy kárt okozott a pártcsaládnak, amelynek több tagpártját is nehéz helyzetbe hozta. Az egyedüli kétséges pont a CEU-ügye, az Orbán-kormány ugyanis ragaszkodik ahhoz, hogy a CEU Budapesten maradt. Bár ez nem igaz – a CEU-nak amerikai akkreditációjú képzéseit, az összes képzés körülbelül 80 százalékát Bécsbe kell vinnie – Manfred Weber csak az egyértelmű jogi környezetet akar az Orbán-kormánytól. Gulyás Gergely a múlt heti Kormányinfó sajtótájékoztatón jelezte, az Orbán-kormány mindenről hajlandó tárgyalni, az egyedüli kivételt a bevándorlás kérdése jelenti.
Ami a Fideszt illeti, Orbán Viktor deklaráltan csak akkor fogja elhagyni az EPP-t a pártjával együtt, ha elküldik. Ez érthető, a száműzetés az EPP-ből jelentős befolyáscsökkenéssel járna a miniszterelnök számára például a következő hétéves EU-s költségvetési ciklus támogatásainak az elosztásáról szóló tárgyalásokon is. Ha a Fideszt mégis kizárnák, az első útja Lengyelországba vezetne, hogy a szélsőjobboldali Jog és Igazságossággal folytasson tárgyalásokat egy EP-frakció megalakításáról. Jaroslaw Kaczynski párja jelenleg az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) nevű frakció tagja, amelyben a brit Konzervatív Párt EP-képviselői is ülnek.
Felfüggesztésről vagy kizárásról az EPP március 20-i küldöttgyűlése dönthet. Titkos szavazásról van szó, a 262 küldött fele és még egy szavazat kell az érvényes döntéshez. Minden tagpárt két szavazattal bír, de a nagyobbaknak akár tíznél is több lehet, mert a pártcsaládban, az Európai Parlamentben illetve az Európai Bizottságban viselt tisztség plusz szavazatot ér.