Semleges marad?

Ma kezdődik a NATO csúcstalálkozója Lisszabonban. A huszonnyolc tagállam, a tanácskozás végén, várhatóan, egy új és az eddigieknél átfogóbb startégiát fogad majd el. A stockholmi kormány képviselői azonban nincsenek jelen. Mert, bár Svédország tizenöt éve tagja az Európai Uniónak, a NATO még nem tudta elcsábítani.

2010. november 19., 19:35

Svédország évtizedek óta aktívan részt vesz az ENSZ és a NATO béketeremtő- és fenntartó munkájában, s a Partnership for Peace keretében évtizedek óta küld topdiplomatákat és békecsapatokat a világ számos, konfliktusoktól szenvedő pontjára. Egyebek emllett Koszovó, Szudán, Szomália, Uganda és Nepál is szerepel a svéd haderők tevékenységi térképén, de ott van Észak-Korea, Pakisztán és a Közel-Kelet is. Pillanatnyilag összesen 833 férfi és 102 nő vesz részt ezekben a feladatokban. A katonák fele, 502 fő viszont Afganisztánban szolgál, összehasonlíthatatlanul keményebb és veszélyesebb körülmények között, mint a többi együttvéve. A küldetés nyolc éve alatt eddig öt fiatal embert vesztett el a hadsereg. Ma reggeli a hír: több tiszt súlyos égési sérüléseket szenvedett, harckocsija megtámadásakor.


A svédekben erős a szolidáris érzék és – tudatában saját, sok népnél szerencsésebb sorsuknak, és lehetőségeiknek – az általuk vállalt hagyományos katonai feladatok mellett, fontosnak tatják a környezetvédelem, a lakosság képzése, a nők- és a gyermekek védelme érdekében végzett szervező- és tájékoztató tevékenységet is. Ehhez több civilszervezet és a media is számos ponton csatlakozik. Az is figyelemre méltó, hogy a svéd kormány – a hadsereg költségein túl – a költségvetés egy százalékát adja minden évben humanitárus célokra a fejlődő országokban történt emberi- vagy természeti katasztrófák sújtotta társadalmak támogatására.

Mindezzel együtt a svéd politikusok, a képviselők és a civilek számottevő része továbbra is kitart a régi mantra mellett: maradjunk csak semlegesek! Ne tartozzunk katonai szövetséghez – ahogyan manapság mondják.

Azonban éppen ezt kérdőjelezi meg a konzervatív napilap, a Svenska Dagbladet ma reggeli vezércikkében, s lépésváltást sürget: Svédország egyáltalán nem volt semleges, például a hidegháború korszakában, amikor is titkos együttműködést folytatva a NATO egyes tagjaival, a szervezet szárnyainak védelmében teremtette meg a maga biztonságát. Ha történt (volna) bármi is, számíthattunk volna rájuk, s viszont. A Szovjetúnió szétesésével ez a kapcsolat még szorosabbá vált, a svéd honvédség átállt a NATO hullámhosszára, bekapcsolódik a hadgyakorlataiba, s a NATO irányítása alá sorolja katonáit több békefenntartó küldetésben.


Ennek fényében érthetetlen az a szemérmes ellenállás, mellyel a svéd politika viseltetik a NATO iránt. Érthetetlen a konzervatív-liberális kormánypártok sumákolása a belépés körül, a szocdemek és zöldek aggodalma bármilyen katonai elköteleződés miatt, valamint a nacionalisták radikalizusa: azonnal haza a katonáinkkal!

Svédország távolságtartása csupán látszólagos – s ez tulajdonképpen, nagyon előnytelen. Hiszen, ha végre nyílt színen is igent mondana az ország a NATO-nak – egyenrangú tagként ülhetne most a lisszaboni ötnapos brainstorming-on. S beleszólhatna olyan, számára égetően fontos kérdésekbe, mint, hogy mi történjen Afganisztánban, milyen országokat fogadjon be a közeljövőben a szövetség, s még inkább: milyen legyen Európa és Oroszország viszonya az új együttműködésben...

Link:

Försvarsmakten– a svéd hadseregparancsnokság honlapja NATO Summit Lisboa– a csúcstalálkozó hivatalos honlapja