Rendkívüli: A Gazprom leállítja a gázszállítást Lengyelországba

Múlt pénteken lejárt a gáz rubelben történő fizetésének határideje.

2022. április 26., 19:27

Szerző:

Az orosz Gazprom közép-európai idő szerint szerda nyolc órától leállítja a gázszállítást Lengyelországba a Jamal-Európa gázvezetéken – jelentette a Reuters a Polsat News és az Onet.pl nyomán. A portál arról is beszámolt, hogy múlt pénteken lejárt az üzemanyag rubelben történő fizetésének határideje.

Az Onet azt írja, hogy válságközpont gyűlt össze a lengyel klíma- és környezetvédelmi minisztériumban. Az üzenet után Európában néhány perc alatt 6 százalékkal ugrott meg a gáz ára, ezer köbméterenként 1095 dollárra.

A PGNiG SA, amely az idén lejáró hosszú távú szerződés alapján vásárol gázt a Gazpromtól, nem kívánt nyilatkozni.

Vlagyimir Putyin az Oroszország elleni nagyszabású szankciók bevezetése és nagyszámú vagyon befagyasztása után április 1-jén új fizetési rendszert vezetett be az orosz gázért a barátságtalan országok fogyasztói számára. Tehát most a vásárlóknak a szerződésben meghatározott pénznemben kell befizetniük a Gazprombank számlájára, amely ezt követően a tőzsdén rubelre váltja át. A beszállítóval történő végső elszámolás orosz pénznemben történik.

(Kiemelt kép: A Bovanenkovo gázmező fő bázisának látképe a Jamal-félszigeten, az északi sarkkörön 2019. május 21-én. Fotó: Alexander NEMENOV / AFP)