Putyin 25 milliós vérdíjat tűzött ki egy titkosító programra

Oroszország, amely mindent megtesz azért, hogy ellenőrzése alatt tartsa a határain belüli internetes forgalmat, most igazi ellenfélre lelt egy titkosító program képében.

2014. július 30., 20:53

Az orosz kormány 110 ezer dollárt, azaz több mint 25 millió forintot ajánlott fel azoknak, akik segítenek a Tor (The Oninon Router) titkosító program feltörésében. A sietség és az elsőre talán túlzottan magasnak tűnő összeg felajánlása mögött az áll, hogy az elmúlt 12 hónapban megháromszorozódott a Tort használó userek száma Oroszországban, és elérte a 150 ezret.

A program népszerűségének növekedésében nagy szerepe van az amerikai nemzetbiztonsági adatokat kiszivárogtató Edward Snowdennek, aki – miután Oroszországban kapott menedékjogot – rendszeresen a Tor segítségével tart video-előadásokat különböző technológiai konferenciákon – írja a Bloomberg.


A Tor lényege, hogy úgy szétszórja a felhasználó mozgását tartalmazó adatokat a globális online térben, és olyan mélységben titkosít minden információt, hogy szinte lehetetlen az illető hollétét lenyomozni. Nem véletlen, hogy a program rendkívül népszerű hackerek, bűnözők és politikai menekültek körében. A Tor egyébként ingyenes, létrehozója a Tor Project nevű nonprofit szervezet, amelyet – csak hogy a történet pikánsabb legyen – részben az amerikai kormány alapított.

Az oroszok hozzáállása egyébként nem véletlen, hiszen egy olyan országról beszélünk, ahol a bloggereket regisztráltatják és a rendszerellenesnek ítélt posztok akár szabadságvesztést is maguk után vonhatnak. Putyinék ráadásul blokkolják is a saját nézeteikkel ellenkező online tartalmakat, amelyekből az ukrán konfliktus eszkalálódásával nincs is hiány.

Bár a 110 ezer dollár soknak tűnik, ha azt vesszük, hogy a Tor Project tavalyi bevétele elérte a 3,53 millió dollárt, lehet, hogy Putyinnak mélyebben a zsebébe kell nyúlnia. Ha pedig lesz olyan orosz hacker, aki elvállalja a feladatot, akkor komoly küzdelem veheti kezdetét, ugyanis az ország cyberbűnözői korábban már sikerrel törték fel a Nasdaq rendszerét és fenyegettek európai, illetve amerikai erőműveket. Az Egyesült Államokban pedig most arra számítanak, hogy az Oroszország elleni gazdasági szankciókra a hackerek is válaszolni fognak majd valamilyen formában.