Pöttering: „Brüsszel nem Moszkva”

Brüsszel nem Moszkva, az Európai Unió jogi közösség is, amelyben meggyőződése szerint senki ellen nem alkalmaznak kettős mércét, ez megengedhetetlen lenne – jelentette ki a www.ger-mania kérdésére Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament korábbi elnöke. A neves politikus jelenleg a CDU Konrad Adenauer nevét viselő párt-alapítványának elnöke és a napokban a Magyar Érdemrend nagykeresztjét vette át Orbán Viktortól.

2013. május 2., 12:23

Megkérdeztük a kereszténydemokrata politikust, mi a nézete a Fidesz állításáról, hogy az európai parlamenti vitákat Magyarország ellen a testület baloldali frakciói szítják – illetve arról a nézetről, hogy Brüsszel kettős mércét alkalmaz Magyarországgal szemben. Pöttering diplomatikus válasza szerint a két ország kapcsolata baráti és szilárd – ha pedig viták vannak, azokról beszélni kell s közös érdekű megoldást találni a problémákra. A legutóbbi európai parlamenti vitán maga is jelen volt s azt tapasztalta, hogy a szociáldemokraták, a liberálisok és a Zöldek más hangsúlyokat ütöttek meg, mint az Európai Néppárt – de a vita mindenképpen beható volt. Nézete szerint az Unió parlamentjében a párt-frakciók soraiban nem ellenfelek, hanem partnerek ülnek, a testület maga is család, ahol természetes, ha megbeszélik egymással a vitás kérdéseket. Pöttering egyébként jelen volt azon, a vitát megelőző néppárti frakció ülésén is, ahol Orbán Viktor beszélt. A német politikus szerint „sok mindenben meggyőzött, de ő is tanult kollégáitól s remélhetőleg ez a párbeszéd folytatódik”. Mint jelezte, budapesti látogatásán is folytatja ezt a dialógust, amikor Kövér Lászlóval, Orbán Viktorral és másokkal találkozik.

Pöttering határozottan elutasította a feltételezést, hogy az Unióban kettős mércét alkalmazhatnának bármely ország ellen. Az Európai Bizottság kötelessége, hogy pártatlanul, az európai jog alapján bírálja el az adott kérdéseket s megfelelő döntéseket hozzon, hangsúlyozta. Orbán kötelezettséget vállalt, hogy mindent megtesz a Barroso elnök által jelzett három követelmény teljesítésére. Amennyiben egy ország a bizottság döntéseivel nem ért egyet, a jogrend alapján módja van az Európai Bírósághoz fordulni. Ez sem lenne tragédia, tette hozzá. Azt, hogy Magyarország szavazati jogát az Unióban felfüggesszék, valószínűtlennek minősítette s elmondta: nem tud arról, hogy az Európai Néppárt „bármely felelős politikusa” felvetette volna a Fidesz kizárását a pártszövetségből. Emlékeztetett, hogy ez akkor sem merült fel, amikor az Osztrák Néppárt a szélsőjobboldali FPÖ-vel alakított koalíciót.