Piros- fehér- piros kártya főleg szakképzetteknek
Harmadik világbeli, tengerentúli tudósok, kutatók széles ívben kerülik Ausztriát. (Hetek óta az újságok címlapján szerepel a történet arról a színes bőrű amerikai állampolgárságú tanárról, akit a rendőrség „összetévesztett” egy kábítószer kereskedővel, és súlyosan bántalmazott – az ilyen esetek taszítóak lehetnek).
2010-től tervezik bevezetni az úgynevezett piros- fehér- piros kártyát, amelynek tulajdonosa előnyt élvezne az ausztriai letelepedésnél. Az EU tervezett kék kártyája Maria Fekter belügyminiszter asszony szerint nem tenné feleslegessé az osztrák változatot
A kártya kibocsátásával együtt új elbírálási rendszer léphetne életbe – a részletekről már egy ideje megkezdődött az egyeztetés. Az eddig kiszivárgott információk szerint az új rendszer is a magasan kvalifikált emigránsoknak kedvez – s szinte lehetetlenné teszi a bebocsátást azok számára, akik nem rendelkeznek semmilyen képesítéssel. Jelenleg ugyanis az Ausztriában élő külföldiek mindössze 11,3 százaléka rendelkezik felsőfokú végzettséggel, ez az OECD-országok között a legalacsonyabb arány
A koncepció, amelyet a Gyáriparosok Szövetsége a Gazdasági Kamarával karöltve, a Nemzetközi Migrációs Szövetség szakértőinek segítségével kidolgozott, hat pilléren nyugszik.
Az első azokra a kvalifikált emigránsokra vonatkozik, akiket előzetes megállapodás alapján munkahely vár, a második a felsőfokú képzettségű bevándorlók számára összesíti a pontot érő kritériumokat. Különösen magasra értékelik a kvalifikációt és azt, ha az egybeesik a munkaerőpiac szükségleteivel. Meghatározza a koncepció azt az alsó ponthatárt, amely alatt nincs lehetőség az ausztriai bevándorlásra.
A harmadik pillér azokra a harmadik országokból érkező szakképzett emigránsokra vonatkozik, akik az EU által kibocsátott, a bevándorlást szabályozni hivatott Blue Card-dal rendelkeznek. A negyedik csoportba az Ausztriában tanulók azon hozzátartozóit sorolják, akik állást vállalhatnak. Az ötödik pillér az alacsonyan képzett emigránsoké, ők – például az idénymunkások- csak meghatározott ideig tartózkodhatnak és dolgozhatnak Ausztriában, s családtagjaikat nem hozhatják magukkal. Rájuk is szükség van, például a háztartási kisegítésben és ápolásban.
A hatodik pillér a munkaerőmozgás egyéb formái számára nyújt útmutatást. A
A koncepcióról még sokáig éles vita folyik majd- rovatunk nyomon követi és közreadja a fejleményeket. A hírek szerint a Néppárt szigorítási indítványai között szerepel például, hogy a jövőben a bevándorolni szándékozónak már hazájában el kellene végeznie a német nyelvtanfolyamot, s kérelmével együtt igazolnia nyelvtudását. Az ellenvélemények szerint ez a követelmény alaposan megrostálná az emigránsokat, hiszen a teljesítésnek feltétele, hogy az illető városában egyáltalán rendelkezésre álljon a nyelvtanulási lehetőség, s megengedhesse magának a részvételt. Másrészt más országokból olyan tapasztalatok vannak, hogy a magasan képzett, középvezetői állásra pályázó a családtagjaira is vonatkozó követelményt egyszerűen zaklatásnak tekinti, és keres magának a világban másutt olyan munkahelyet, ahol ilyesminek nincs kitéve.
Ausztria tehát várja a munkaerőt, és remélhetőleg kiskaput nyit előtte. Hivatalosan ugyanis ragaszkodik az átmeneti munkaerő-korlátozás fenntartásához, a lehetséges legvégső időpontig, 2011-ig. Egyetlen ország tesz még így az Európai Unióban – Németország.
Link magyar munkavállalóknak:
http://www.afsz.hu/Engine.aspx