Pártot alapított az első nyíltan meleg lengyel exképviselő, és már 10 százalékon áll

Robert Biedroń szerint a katolikus Lengyelországról alkotott kép nem a valóságot tükrözi, a lengyel társadalom ennél sokkal liberálisabb.

2019. február 4., 21:05

Szerző:

Vasárnap este Varsóban megtartotta alakuló kongresszusát Lengyelország legújabb, Wiosna (Tavasz) névre hallgató progresszív pártja. Az eddig név nélküli mozgalom vezetője, Robert Biedroń a több ezer résztvevőhöz intézett beszédében a párt fő céljaiként a konzervatív politikai vezetés leváltását, a katolikus egyház befolyásának visszaszorítását, és a „lengyel-lengyel háború”, a társadalomban feszülő ellentétek feloldását határozta meg. – Az utóbbi évek lehangolóak voltak. Beszélgetések helyett vég nélküli konfliktust, a közös jó helyett pártérdekeket, empátia helyett fokozódó ellenségeskedést kaptunk – írta le a magyar olvasók számára is ismerősnek tűnő problémákat. – Változzon meg ez végre. Szükségünk van egy tavaszra, amely megváltoztatja ezt a komor látképet – mondta.

A politikus szerint szerint a Wiosna

  • megszüntetné a katolikus egyház adókedvezményeit és a köziskolai hitoktatást,
  • biztosítaná a fogamzásgátláshoz való hozzáférést és a jogot az abortuszhoz a terhesség 12. hetéig
  • 2035-re pedig egész Lengyelországot szénenergiáról megújuló energiaforrásokra állítaná át,
  • a  nyugdíjminimumot pedig 1600 zlotyira emelné, miközben jelenleg van olyan lengyel nyugdíjas, aki havonta 1000 zlotyit kap, ami mindössze 70 ezer forintnak felel meg.

A 42 éves Biedroń már egy jó ideje a progresszív lengyelek nagy reménységeként van számon tartva. A nyíltan homoszexuális, ateista politikus még a 90-es években kezdte melegjogi aktivistaként, 2011-ben választották meg a szejmbe képviselőnek, később a 93 ezres észak-lengyelországi város, Słupsk polgármestere lett. Erről a tisztségről mondott le tavaly novemberben, hogy a politikai mozgalmának elindításával tudjon foglalkozni.

Robert Biedron
Fotó: AP/Czarek Sokolowski

Véleménye szerint a nemzetközi sajtóban elterjedt Lengyelország-kép a katolikus Lengyelország képe nem a valóságot tükrözi. csak egy „egyszerű, fülbemászó, sztereotípiákra építő” szólam az egész, amely azonban hamis. –Ha tényleg ez lenne a helyzet, hogy a fenébe nyerhetne egy meleg ateista polgármester-választást, és pláne hogy lehetne az egyik legnépszerűbb politikusa az országnak? – firtatta Biedroń a Telegraphnak adott interjújában

A lengyel Fakt24 felmérése őt igazolja. Eszerint a Wiosna a legesélyesebb politikus a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) elmozdítására. Januárban egy másik felmérés az akkor még név nélküli mozgalmát közvetlenül a jobboldali kormánypárt és a fő ellenzéki párt, az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk exkormányfő centrista Polgári Platformja (PO) mögé helyezte.  Biedron pártja a szavazatok 10 százalékát kapná meg, ha most tartanák meg a lengyel parlamenti választásokat. Az EP-választásokról szóló szombati felmérés szerint a Wiosna 6,4 támogatottságra számíthat. Mindkét felmérésben az új párt harmadik legnépszerűbb tömörülésként szerepel a PiS és a PO után.

Biedron szerint a 10 százalékon mért Wiosna az ezekkel a pártokkal elégedetlenek körében lehet majd népszerű. – Jelenleg a szélsőjobb és a konzervatívok foglalják el a lengyel parlamentet, de ami sokaknak meglepő lesz, hogy a lengyel társadalom mennyivel liberálisabb és progresszívebb, mint a lengyel politika – reménykedik, hozzátéve: – Ha tervekről beszélünk, nyíltan kimondom. Én akarok lenni Lengyelország következő miniszterelnöke, és formálni akarom a politikánk jövőjét.

Ettől persze nincs mindenki elragadtatva. amíg konzervatív-katolikus körökben Biedrońt nyilván az abortusszal kapcsolatos nézetei miatt támadják, és azzal gyanúsítják, hogy Lengyelországot a „halál civilizációjává” akarja tenni, néhányan egyszerűen attól félnek, hogy az átállással a megújuló energiaforrásokra Biedron túlságosan megbolygathatja a lengyel gazdaságot, amelyben a kőszén jelentős szerepet játszik. De ellenzéki oldalon is kétségek övezik az ígéreteit, egy 18 éves szimpatizánsa, Jakub Przybysz  a New York Timesnak azt mondta a varsói alakuló kongresszuson, hogy Biedroń miniszterelnökségének az ideje talán még nem érkezett el, Az állam és az egyház szétválasztását ő is jó ötletnek tartja, ahogy a melegházasság engedélyezését is, szerinte azonban a politikus az árral szemben próbál küzdeni. Persze jó lenne még a legkisebb változás is ebbe az irányba – fűzte hozzá .

Ennél jóval keményebb hangot ütöttek meg sokan az aktivisták és a kormány kritikusai közül, méghozzá egy olyan dologgal vádolva a Wionsa vezetőjét, ami nekünk, magyaroknak ismerősnek csenghet: szerintük Biedroń új pártja csak tovább tördeli az amúgy is reménytelen helyzetben levő ellenzéket.