Óvatosan az európai betegbiztosítással
Ismert, hogy az EU még 2006-ban hozott döntése alapján a tagállamok polgárai – jogosultságuk igazolásával – szükség esetén az Unió bármely más országában igénybe vehetik az egészségügyi szolgáltatásokat, a számlát utólag a hazai társadalombiztosító fizeti ki. A különösen sokat utazó németek tapasztalatai szerint azonban nem egy ország kórházai, rendelői a betegeket megtévesztve csak magán-alapon hajlandók segíteni és magas díjakat fizettetnek a betegekkel.
Különösen sok a panasz a spanyol intézményekre, írta a Spiegel. A balesetet szenvedett, vagy váratlanul megbetegedett és gyors segítséget kérő turista természetesen nem tudhatja, hová szállítják be. Sem azt, hogy az adott kórházban miféle íveket iratnak alá vele. A kellemetlen meglepetés azután következik, amikor kiderül: az intézmény nem fogadja el az európai betegbiztosítási kártyát, hanem ragaszkodik ahhoz, hogy a számlát a beteg magán-biztosítása fedezze. Amennyiben annak nincs ilyen biztosítása – készpénzben kell fizetnie, akár több ezer eurót 1-2 napos kezelésért. Így már nem ritkán előfordult, hogy az ilyen csapdába került betegek taxin menekültek másik kórházba, ahol elfogadták az európai kártyát – ám ez sem mentette meg őket attól, hogy kifizettessék velük az első kezelések magas díját.
A német biztosítók tapasztalatai szerint ügyfeleiknek csak mintegy 40 százaléka esetében fogadják el külföldön az európai kártyát. Ezért nyomatékosan figyelmeztetik a turistákat: csak olyan kórházat, rendelőt vegyenek igénybe, ahol erre lehetőség van. Ugyanakkor a tömeges panaszok nyomán az EU fellép az elterjedő, a betegeket megkülönböztető és kizsákmányoló gyakorlat ellen: Spanyolország ellen májusban már kötelezettség-szegési eljárás indult az ügyben. A panaszok egyébként nem csak a spanyolok ellen irányulnak, hasonló jelenségeket tapasztaltak az utazók Portugáliában, Romániában, Törökországban, valamint Olaszországban, Máltán, Horvátországban Cipruson és Görögországban is. A tapasztalatok alapján egyes német biztosítók nagy forgalmú üdülőhelyeken külön szerződéseket kötnek kórházakkal ügyfeleik ellátására – ugyanakkor hangsúlyosan ajánlják nekik, hogy még rövid külföldi útra is kössenek utasbiztosítást.