Botrányba keveredett Navalnij mindenese, miután kiderült, hogy egy szankcionált oligarchát segített

Kiderült, hogy a bebörtönzött Alekszej Navalnij orosz ellenzéki aktivista fő intézője, Leonyid Volkov levélben kérelmezte az Európai Bizottságtól, hogy oldják fel a Putyin legfontosabb bankárával, Mihail Fridmannal szembeni szankciókat. Volkov most magyarázkodásra kényszerült, de sokan felvetették, Navalnij mozgalma együtt is működhetett az Alfa Bank vezérével.

2023. március 10., 17:23

Szerző:

Jó nagy botrányt okozott az orosz ellenzék köreiben az a tényfeltáró anyag, amit Alekszej Venediktov veterán ellenzéki újságíró, az Ekho Moszkvi ellenzéki rádió főszerkesztője jelentetett meg a napokban. Az anyag szerint Alekszej Navalnij bebörtönzött ellenzéki vezető civil szervezeteinek vezetője, Leonyid Volkov is aláírt egy, az Európai Bizottságnak címzett nyilatkozatot, amelyben prominens Putyin-ellenes orosz közéleti szereplők arra kérik Brüsszelt, oldja fel Mihail Fridmannak, az Alfa Bank vezérének szankcionálását.

A levél aláírói szerint Fridman és befektetőtársai jogtalanul és „túlkapás következtében” landoltak az EU szankciós listáján, kapcsolatuk Putyin elnök köreivel pedig „nem olyan közeli, mint azt feltételezik.”

A 2015 óta már Nagy Britanniában élő Fridman Putyin legfontosabb pénzemberének számít, aki azonban a háború kitörése után kritikus hangot ütött meg Putyin offenzívájával kapcsolatban. A Forbes listája szerint helyi vagyona alapján a leggazdagabb tíz orosz közé számít.

Volkov csütörtökön a kibontakozó botrány következtében lemondott a Korrupcióellenes Alapítvány elnöki posztjáról. A levéllel kapcsolatban, ami kiszivárgott azt állította, azt nem is látta, és aláírását csak odahamisították. Később azonban elismerte, hogy egy másik, hasonló levelet 2022 októberében viszont tényleg ő írt alá. Ezek után távozott.

Utóbbi levél aláírását Volkov „súyos, komoly hibaként” jellemezte. A botrány után ismét kibontakozott a vita arról, valójában milyen mértékű lehet az összefonódás a nyugati médiában sok teret kapó Navalnij és mozgalma, valamint az orosz rezsim között. 

Sokan viszont felvetették, a Fridman-levél kiszivárogtatása Alekszej Venediktov bosszúja lehet, amiért Navalni csoportja korábban nyilvánosságra hozta, mint olyan személyiséget, aki rendszeresen pénzt kapott Szergej Szobjanyintól, Moszkva kormánypárti polgármesterétől, az ő feltárt korrupciós ügyei során. Venediktov viszont tagadta, hogy bármiféle bűncselekménybe keveredett volna.

A botránysorozat rámutat arra is, hogy a háború utáni, légüres és erős cenzúrával működő orosz közéletben igen egyszerű a liberális ellenzék erőit összeugrasztani egymással - jegyzi meg az ügyet angolul ismertető Moscow Times.

(Kiemelt kép: Leonyid Volkov egy németországi konferencián. Fotó: Malte Ossowski / SVEN SIMON / SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP)