Orbán meghátrált

Szenzációként tálalta a lengyel sajtó Orbán Viktor meghátrálását az internet megadóztatása kérdésében. A köztévé pénteki híradóinak összes kiadásában is előkelő helyen szerepelt a miniszterelnök pénteki rádiós interjúja, minden lap és internetes hírportál is kiemelt helyen számolt be a budapesti eseményekről.

2014. november 2., 10:21

A TVP esti híradója már kezdő soraiban is a magyar tüntetés képeit mutatta, amelyet egy terjedelmes összefoglaló anyag követett. „Nem vagyunk kommunisták, akik a nép ellen cselekszünk” – emelték ki az első mondatokban a magyar miniszterelnök szavait. Helyszíni tudósításokban is beszámoltak a tüntetésekről, majd Kovács Zoltán mondatait fordították, aki hivatkozott arra, hogy Amerikában is van ilyen adó. A tudósítás szerint Orbán több éves uralma a magyaroknak stabilitást hozott, radikálisan csökkent a munkanélküliség, és érezhető a jólét, ugyanakkor szakértők elemezték azt is, hogy Orbán politikájával Putyin mellé állt – ami ellentétes a lengyel állásponttal, és bejátszották Jaroslaw Kaczynski immár elhíresült mondatát: „Lesz még Varsóban Budapest”. A beszámolót úgy fejezték be, hogy Orbán nem öngyilkos, hanem pragmatikus politikus, aki meghallgatta a nép szavát.

A Rzeczpospolita című jobboldali lap hírügynökségi tudósítás alapján írta, hogy Orbán Viktor meghátrált, és közölte, hogy „jelenlegi formájában nem lehet bevezetni, mert rossz útra tévedt az erről szóló vita”. A cikk emlékeztet arra, hogy az elmúlt napokban több tízezres demonstrációt váltott ki a terv, amelynek hibájául az internethez való szabad hozzáférés korlátozása mellett a tüntetők azt is felrótták, hogy az elemi jogokat és a demokrácia szabályait sérti.


Az onet.pl beszámol arról is, hogy a kormányfő nemzeti konzultációt akar tartani a kérdésben, de egyben védte is a tervezetet, amely szerinte nem az internetet akarta megadóztatni, hanem a távközlési adót kiszélesíteni, és azt is hangsúlyozta, hogy a kormány szándékát rosszul értelmezte a közvélemény.


A hírportál írása szerint a témában a magyar parlament novemberben dönt, de kérdéses, mi lesz a döntés tárgya, hiszen az eredeti tervek szerint minden letöltött gigabyte után 150 Ft-ot kellett volna fizetni, ezt később maximalizálták, egyéni felhasználók esetében 700, míg cégeknek 5000 forintban. A terv az elmúlt napokban feldúlta a magyar társadalmat. A magyar törvényjavaslatot kritizálta az Európai Bizottság is, Ryan Heath szóvivő véleménye szerint „a szabadság fékje” és „szörnyű ötlet”.


A Gazeta Wyborcza szerint Orbán „megadta magát”, és lemond az internet megadóztatásáról, ugyanakkor újabb nemzeti konzultációra készül januárban ebben a kérdésben. A lap a miniszterelnök szavaiból kiemeli, hogy az hangsúlyozta: az adóztatás technikájának változtatásáról lett volna csupán szó, és a kormány szándékát rosszul értelmezte a közvélemény.


A lap olvasói kommentárjai között többen felteszik a kérdést: most hol vannak azok a kiabálók, akik szerint minden olyannyira tökéletes, hazafias és igazságos. Volt olyan beírás is, amely felhívta Orbán híveinek figyelmét, hogy mindenért fizetni kell, de tart attól, hogy itt ugyan Orbán visszavonulót fújt, de más adókat fel fog emelni. Ez az olvasó emlékeztetett arra, hogy Hitler is igen népszerű volt a 30-as évekbeli beruházások miatt, igaz, eladósította Németországot, s ezt csak háborús rablásaiból tudta fizetni. Orbánnak erre lehetősége nincs, tehát az átlag magyar fizet. Mások szerint Orbán nem meghátrált, hanem meghallgatta népét, és ezért változtatta meg véleményét.

A Newsweek Polska is kommentálta az eseményeket, Maciej Nowicki írásának címe: Orbán nem az internet szülötte. A szerző felteszi a kérdést, változtat-e valamin a tény, hogy Orbán 2010-es hatalomra kerülése óta ezt volt a legnagyobb demonstráció. Szerinte nehéz ebben hinni...

Nehéz, hiszen meglehetősen sokan tüntettek akkor, amikor Orbán megváltoztatta az alkotmányt, hogy több hatalma legyen. Oroszországot és Kínát tekinti példaképnek, korlátozta a média és a bíróságok jogkörét. Az emberek csak akkor eszméltek, amikor egy kétségkívül idióta, de nem nagy adót akartak rájuk kivetni. Igaz, mindez nem fontos, annak van jelentősége, hogy végre az embereknél betelt a pohár.

Nowicki szerint az Orbán-kormánnyal sajnos semmi rossz nem történik, ebben az évben megfellebbezhetetlenül három választást is megnyert. A magyar ellenzék a gyakorlatban nem létezik, kizárólag a Jobbiknak, a Fidesznél messze rosszabb pártnak megy jól. Emellett az elmúlt 2-3 évben a világon sokfelé láthattuk, hogy nagy létszámú tüntetések egyik napról a másikra szinte a semmiből nőttek ki, amelyek hajtóereje az internet és a társadalmi média volt. Ezek aztán – gyorsabban vagy lassabban – ismét csak váratlanul eltűntek, és általában semmilyen tartós eredményt nem hoztak. A szerző szerint ezúttal is így lesz.