Orbán időnként tesz azért, hogy enyhítsen a nyomáson
A román kormányfő tanulhat magyar kollégájától és névrokonától, amikor keresztül gázol az Alkotmányon: Orbán nem szétzúzta az alaptörvényt, hanem lecserélte. A kétharmados többség alaposan közrejátszott abban, hogy Magyarország a tekintélyuralom felé csússzon. A miniszterelnök és lakájai azt mondják: a kialakult parlamenti erőviszonyok hatalmazzák fel őket a radikális átalakításra.
Utóbbi a bírálók szerint kiterjed arra, hogy párthíveket állítsanak minden fontos intézmény élére, az államfői poszttól lefelé, időként 9 évre szóló mandátummal - írja a
The Economist. Azon kívül új, sokszor a Fideszhez szorosan kapcsolódó oligarcha-osztály építi üzleti birodalmát, nagyvonalú kormánymegrendelések segítségével. A Transparency International arra figyelmeztet, hogy az állam magánérdekek fogságába került.A kormány elutasítja az ilyen kritikát. Áder János pl. azt hangoztatja, hogy minden hivatalos személy függetlenül látja el megbízatását. Az elnök egyébként elődjével ellentétben több törvényjavaslatot visszaküldött az Országgyűlésnek, de a Médiatanács továbbra is azon van, hogy lassan megfojtsa a Klubrádiót. Orbán szenvedélyeket kelt az egész politikai spektrumban. Könyörtelen, a győztes-mindent-visz-mentalitása még jobban polarizálta az amúgy is megosztott társadalmat. Mesteri játszmát mutat be, amikor a nemzeti ünnepeken uszítja a hazafias tömegeket az ország új, brüsszeli urai ellen, miközben, ha szükséges, békülékeny húrokat penget. A kormányfő hamar rájött, hogy az uniónak nem sok eszköze van, ha engedelmességre akarja rábírni a magyarokat, leszámítva, hogy felfüggeszti az ország szavazati jogát a közösségben. Ám ehhez az EU-nak nem igazán fűlik a foga, főleg az euroválság idején nem. A támogatások befagyasztását ugyan Brüsszel kilátásba helyezte, de az ügy kompromisszummal zárult. Megoldották a jegybank körüli vitát is. A magyar fél a Velencei Bizottság kifogásai nyomán engedményt tett az igazságszolgáltatás érdekében. Orbán időnként tesz azért, hogy enyhítsen a nyomáson, de hazai bázisát gondosan őrzi, különösen a jobboldalon, ahol a Jobbik továbbra is fenyegetést jelent.
Pontának van egy előnye magyar kollégájával szemben: az IMF-megállapodás. A magyarok még nem kötötték meg a szerződést, a forint ingatag. A Parlament éppen most szavazta meg, hogy a tranzakciós adót kiterjesztik az MNB-re is, hogy csökkentsék a munkaadók tb-terheit. Nagy ötlet, leszámítva, hogy a központi bank ügyleteire is alkalmazzák. Simor András képtelenségnek és törvénytelennek minősítette a tervet. Az EU, az EKB és az IMF valószínűleg egyetért vele. Rögös lesz az út az egyezményig.