Orbán elfordul a gyenge Lengyelországtól

„Lengyelország egyre jobban magára marad a nemzetközi színtéren. Varsótól lassan még Budapest is kezd elfordulni, hiszen nem viccből ijesztgetett a britek EU-ból való kilépésével. Ha nem sikerül a népesség szabad áramlását fenntartani, az Magyarország számára komoly problémát jelent – ismerte el nemrégiben Orbán Viktor miniszterelnök, aki jelentősen lágyított euroszkeptikus stílusán” írja a Gazeta Wyborczában Michal Kokot.

2016. július 2., 12:31

A jelenlegi körülmények között az Európai Bizottság elleni támadás rendkívül megfontolatlan – mondta a magyar kormányfő a lengyel politikusok azon szavaira, amelyekkel az uniós vezetők leváltását követelték.

Budapest nem ért egyet azokkal a varsói véleményekkel, hogy a Brexitért Jean Claude-Juncker fejével kell fizetni. Elvetik Beata Szydlo lengyel miniszterelnök ötletét is, aki Jaroslaw Kaczynski pártelnököt ismételve azt mondta, hogy az EU működéséről új szabályozást tartalmazó szerződést kell kötni- írja a lengyel lap cikke.

Az Európai Parlament néppárti frakcióvezetője, Joseph Dahl dühöse kommentálta Orbán keddi brüsszeli viselkedését: – A barátom, Viktor? Olyan szelíd volt, mint egy bárány, egyáltalán meg sem szólalt, mintha nem is saját maga lett volna.

Ehhez a frakcióhoz tartozik a Fidesz is, ellentétben a jelenlegi lengyel kormánypárttal, a PiS-szel (Jog és Igazságosság), amely a nem nagy befolyású Európai Konzervatívok és Reformátorok frakcióját választotta. Ellentétben tehát a magyarokkal, a lengyelek rossz lóra tettek – jelenti ki Kokot. Olyan szövetségeseket választottak, amely egy percen belül akár nem is lesz már az EU-ban. „Saját választásuk miatt katasztrofális helyzetben találták magukat, most pedig még nagyobb elszigetelődés veszélyezteti őket.”


A lengyelekhez képest „Orbán rafinált játékos” – állapítja meg a szerző. Képes lavírozni és tudja, mikor kell egy lépést visszavonulnia. Országában villámokat szór az EU-ra, minden rosszal vádolva azt, de Brüsszelben egészen másképp viselkedik. Nehéz elképzelni, hogy kritizálná Donald Tuskot, akit a PiS a Brexitért hibáztat és lemondását követeli.

Tusk is sokszor kiállt Orbán mellett, legutoljára egy hónapja, amikor az MSZP-s európai képviselők döbbenetére kijelentette, hogy büszke arra, egy politikai családba tartoznak. Hozzátette: Orbán Viktornak ugyanolyan szavazati joga van, mint Angela Merkelnek.

Tusk ilyen támogatása felbátorítja Orbánt, aki a belpolitikában egyre populistább hangot üt. Azt magyarázza a magyar újságíróknak, hogy a Brexitért a felelősség az uniót terheli, amely beleegyezett a felelőtlen migrációs politikába. Erre ugyanis szüksége van az őszre tervezett népszavazás miatt a menekültek befogadásának tilalmáról. A magyarok kétségtelenül a bevándorlók befogadása ellen fognak voksolni, ami ismét megemeli a kormányzó párt népszerűségét.

Sem Beata Szydlo miniszterelnöknek, sem Jaroslaw Kaczynskinek nincs magas rangú támogatója Brüsszelben, sőt, igazság szerint senki jelentős nincs ott, aki követeléseiket támogatná – írja Kokot.