Olaszország beszáll a kínai projektbe, amely sem az Egyesült Államoknak, sem az EU-nak nem tetszik
Olaszország nem kötelező érvényű megállapodást fog kötni Kínával az ázsiai ország "egy övezet, egy út" elnevezésű monumentális infrastrukturális tervéhez kapcsolódóan - közölte Giuseppe Conte olasz miniszterelnök egy genovai külpolitikai fórumon. Ezáltal Olaszország volna az első a legfejlettebb országokat tömörítő G7 országcsoport tagjai közül, amely csatlakozna a kínai tervhez. Az Egyesült Államok, Japán, az Európai Unió több országa úgy tekint erre a tervre, mint Kína globális befolyásolási szándékának egyik eszközére.
– Egyetértési megállapodást készülünk aláírni. Nyilvánvalóan ez csak egy keretmegállapodás, ami nem azt jelenti, hogy bármi mellett elköteleznénk magunkat. De Olaszország számára nagy lehetőség, amelyet megfelelő óvatossággal kezelünk – mondta Conte még pénteken. Meggyőződése, hogy Olaszország és a többi EU-tagország a Kínával kötendő megállapodások révén elvárhatja Pekingtől, hogy a kínai fél tartsa tiszteletben az EU pénzügyi áláthatóságát, jogi és környezetvédelmi szabványait.

Az olasz-kínai megállapodás aláírására Xi Jinping kínai elnök március 23-i olaszországi látogatása alkalmával lehetne sort keríteni, és az olasz kormányfő ezenkívül elképzelhető tartja, hogy elutazik Kínába az Egy övezet, egy út projekt áprilisi csúcstalálkozójára.
Giuseppe Conte a genovai fórumon arról is beszélt pénteken, hogy Olaszország az Oroszország elleni európai uniós szankciók megszüntetésén dolgozik.
Ami az Egy övezet, egy út projektet illeti, az Magyarországnak is nagyon tetszik, az Orbán-kormány dilpomáciája legalábbis 2018 áprilisában megvétózta azt a EU-s határozatot, amely a terveket kínai befolyásszerzési törekvésként ítélte volna el. A pekingi vezetés gyakorlatilag hűségesküre, a külpolitikai doktrínája elfogadására kényszeríti a vele szerződő államokat, és bár eredetileg a legfelső szintű, kormányzati tiltakozásról lett volna szó, amely végül csak azért került nagyköveti szintre, mert az Orbán-kormány vétóval fenyegetett, ha szavazásra bocsátják.
Az Egy övezet, egy út Kína első számú külgazdasági projektjének számít. Arról szól, hogy a távol-keleti nagyhatalom utakkal, kikötőkkel és gázvezetékekkel köti össze Ázsia, Európa és Afrika, országait. Összesen 65 országot érint.