Norvégiában megkezdődtek a parlamenti választások

A közvélemény-kutatások szerint az ellenzéki Munkáspárt várhatóan leváltja az Erna Solberg vezette konzervatív kormánykoalíciót.

2021. szeptember 12., 16:06

Szerző:

Norvégiában vasárnap megkezdődtek a két napig tartó parlamenti választások, írja az MTI. A kampány fő témái a szegények és gazdagok között egyre mélyülő szakadék, az éghajlatváltozás és annak megoldása, hogyan alkalmazkodjon a kőolajtermelő ország az új energiaforrásokra történő átmenethez.

A közvélemény-kutatások szerint az ellenzéki Munkáspárt várhatóan leváltja az Erna Solberg vezette konzervatív kormánykoalíciót, bár a Munkáspártnak legalább két másik párt támogatására szüksége van, hogy biztosítani tudja a parlamenti többséget. Jonas Gahr Store, a Munkáspárt vezetője, aki választási győzelem esetén miniszterelnökké lép elő, azt ígérte, hogy a jövedelmi egyenlőtlenségek csökkentésének érdekében az alacsony és közepes jövedelműek kevésbé, míg a tehetőseket jobban megadóztatja.

Megnehezíti a Munkáspárt dolgát, hogy az éghajlatváltozás kulcsfontosságú kérdéssé vált, és felmérések szerint a parlamenti helyek növekvő kisebbsége várhatóan azoké a pártoké és képviselőké lesz, akik csökkenteni akarják a norvég kőolaj- és földgázkitermelést, ami kihatással lesz a foglalkoztatásra is.

Store reményei szerint a Munkáspárt, a Centrista Párt (Sp) és a Szocialista Baloldali Párt (SV) együtt megnyeri a parlamenti helyek többségét, és a választások után ismét hatalomra kerülhet az országot 2005 és 2013 között kormányzó hárompárti koalíció. A Reuters brit hírügynökség szerint azonban ez egyáltalán nem biztos. A közvélemény-kutatások alapján a Store várhatóan a Vörös Párttól (R) is függeni fog, amely marxista ideológián alapuló szociális reformokat akar, vagy a Zöldpárttól (MDG), amely 2035-ig le akarja állítani a kőolajtermelést.

Store közölte, hogy a kormánya országának a szén-dioxid-kibocsátását szeretné csökkenteni a 2015-ben Párizsban megkötött klímaegyezmény szerint, és elutasít minden kőolajjal kapcsolatos ultimátumot, arra hivatkozva, hogy Norvégiának el kell kerülni minden nagyobb munkahelycsökkenést a legfontosabb iparágában.

(Kiemelt kép:Pabrade, 2020. szeptember 8. Erna Solberg norvég miniszterelnök norvég NATO-katonákkal találkozik a litvániai Pabradében lévő katonai támaszponton 2020. szeptember 8-án. Fotó: MTI/EPA/Valda Kalnina)