Nők Trump ellen
Kire szavazzon egy amerikai republikánus keresztény szavazó? – teszi fel a kérdést David French a National Review híres amerikai elemzője. Valamennyi republikánus elnökjelölt keresztény volt Trumpon kívül, és bármelyiknek esélye lett volna a legnépszerűtlenebb demokrata jelölttel, Hillary Clintonnal szemben. Trump az elmúlt két hétben nemcsak a republikánus női szavazókat vesztette el nagy számban, de a Republikánus Párt és jelöltjének győzelméhez nélkülözhetetlen protestáns egyházi vezetők és választók támogatását is.
Trump erkölcsi és hitbéli hitelét vesztette el. Hogyan szavazhatnának rá a házasság szentségét, a házasság előtti szüzességet hirdető családanyák? Képzeljük magunk elé azoknak a prédikátoroknak az arcát, akik templomi szószékről hirdették a Trumpra szavazás erkölcsi kötelességét. A prominens protestáns lelkipásztorok, mint Wayne Grudem, és egyházi műsorok vezetői, mint Hugh Hewitt is megvonták tőle a támogatásukat. Protestáns tanácsadói testületének tagjai lemondtak. Wayne Grudem lelkész, teológiai professzor augusztusban azt írta a Federalistban Donald Trumpról, hogy morálisan jó döntés, ha rá szavaznak a keresztyének. Majd a Townhallban október 9-én visszavonta ezt a kijelentését, sőt kinyilatkoztatta: „Nem javaslom Trumpot erkölcsi karaktere miatt, inkább határozottan sürgetem, hogy vonuljon vissza a választásoktól.”
Mit tehet a hívők többsége? – kérdi French. Nem szavazhatnak se Trumpra, se Clintonra, hiszen az utóbbinak minden elve ellentmond e szavazók elveinek. French megállapítja: nemcsak az elnökségért folytatott politikai, de az elvekért – házasság szentsége, abortusz, egyneműek házassága stb. – folytatott kultúrharcot is elvesztettük. A válasz ezért spirituális: be kell ismerniük, hogy tévedtünk. Tévedtek vezetőink és papjaink, amikor Krisztus nevében Trump követésére szólítottak fel bennünket. Most nem tudjuk, hogy mi lesz, és csak reménykedhetünk, hogy Isten megvédi a népét – vonja le a végkövetkeztetést David French.
Kire szavazzon a magyar katolikus szavazó?
Itt párhuzamot lehet vonni azzal, ahogy a magyar katolikus egyház 2010-ben és 2014-ben egyértelműen a Fidesz és a KDNP mellé állt. Képzeljük magunk elé az egyszerű katolikus hívő asszonyt a budapesti Pasarétről, és az esztergomi bíborost, a váci püspököt és a pécsi katolikus értelmiségit, amikor ezt olvassa az állítólagos evangélikus Bayer Zsolt, a magyar kormány által most kitüntetett, befolyásos ideológus tollából: „A pápa vagy egy decens vénember, aki teljességgel alkalmatlan a pápai poszt betöltésére, vagy egy gazember.” E kijelentésével, ahogy Trump a muszlimokat, a világ legnagyobb keresztény közösségét sértette meg, éppen azt a közösséget, amelyet állítólag Orbán Viktor a migránsoktól védelmez. Bayer nyilatkozatára Balog Zoltán, aki református papként az Orbán-kormány kultuszminisztere, azt mondta: „Bayer Zsolt evangélikus. Olvassák el, miket mondott Luther Márton a pápáról. Azokhoz képest ezek nagyon szelíd megfogalmazások.” Láthatólag a magyarországi kultúrharc nem(csak) keresztények és liberálisok, hanem protestánsok és katolikusok között folyik. Vajon Bayer és Balog kijelentései után melyik magyar katolikus szavazó akarna tiszta szívvel, őszinte hittel Orbán Viktorra szavazni?
A férfiak Trumpra, a nők Clintonra szavaznak
Egészen új megosztottság támadt az amerikai társadalomban: a férfi-női ellentét. A FiveThirtyEight lehozott két térképet arról, hogy hogyan nézne ki akkor Amerika, ha csak a nők, és hogyan, ha csak a férfiak szavaznának. Hillary Clinton az októberi közvélemény-kutatások alapján 15 százalékkal vezet a nőknél, Trump 5 százalékkal a férfiaknál. A női szavazatoktól Amerika a demokraták kékjébe, a férfiakétól republikánus vörösébe öltözne.
Donald Trump nemcsak a republikánus keresztény szavazók szavazatát vesztheti el, hanem a nőkét is. A CBS News kutatása szerint Hillary Clinton támogatása a nők körében 45 százalékról 51 százalékra ugrott, Donald Trumpé pedig 40 százalékról 36 százalékra csökkent, mióta kiszivárgott a The Washington Post 2005-ös botrányvideója, ahol Trump szexuális hódítását ecseteli Billy Bushnak. A „billegő államok közül” így Nevadában Clinton 46 százalékon, Trump pedig 40 százalékon áll. A republikánus Utahban pedig Trump 37 százalékon, a független jelölt Evan McMullin 20 százalékon és Hillary Clinton is 20 százalékon áll.
Hillary Clinton sem áll stabil lábakon. A szavazók csupán 33 százaléka szerint mond igazat, és a kampány főnökétől, John Podestától kiszivárgott e-mailek után az amerikai szavazók többsége úgy érzi, hogy Clintonnak mások a privát motivációi, mint amit kimutat a nyilvánosság felé. A szavazóknak kevesebb mint a fele Clinton karakterében talál kivetnivalót, de a szavazók több mint 54 százaléka úgy gondolja, hogy helytelen lenne, hogy Trump börtönbe akarná záratni Clintont, ha nyerne. A pálya Clinton felé lejt: azzal, hogy Trump elvesztette protestáns keresztény és női szavazóinak többségét, komoly esélyt adott Hillary Clintonnak.