Nemzetközi Energiaügynökség: Oroszország el fogja veszíteni az energiaharcot
Legalábbis ezt állítja Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség ügyvezető igazgatója.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) ügyvezető igazgatója szerint Oroszország el fogja veszíteni a Nyugat ellen vívott energiaharcot – írja a Hellomagyar.hu.
„Közvetlenül az ukrajnai invázió előtt a teljes orosz gázexport mintegy 65 százaléka, és az olajexport 55 százaléka Európába irányult” – mondta Birol péntek délután az Euronewsnak.
„Európa volt messze a legnagyobb piac, a legnagyobb ügyfél Oroszország számára, és Oroszország ezt az ügyfelet örökre elvesztette.”
Úgy tűnt, hogy Birol megjegyzései a megtorló intézkedésekre utalnak, amelyeket az Európai Unió az ukrajnai háborúra válaszul hozott. Tehát az orosz gázzal szembeni majdnem teljes olajembargóra és a gázszállítók diverzifikálásának rendkívül költséges erőltetésére, elsősorban cseppfolyósított földgáz (LNG) révén.
Arra a kérdésre, hogy Oroszország más régiókkal helyettesíthetné-e az európai ügyfeleket, Birol azt felelte, hogy ez nem lenne könnyű, mivel az orosz gáz nagy része Nyugat-Szibériából származik, majd csővezetékeken keresztül Európába áramlik.
A Kínába vagy Indiába vezető vadonatúj csővezetékek kiépítése akár 10 évet is igénybe vehet, és jelentős mennyiségű technológiát és beruházást igényel.
“A piacon nem hagymát, hanem földgázt adunk el. Ez egy másik üzletág” – mondta Birol.
“Tehát az Európába irányuló földgázexportot Oroszországgal helyettesíteni rövid távon vágyálom”.
De nem Oroszország az egyetlen, amely nehéz időket él át Az Euronewsnak adott interjújában, amelyet az IEA párizsi székhelyén rögzítettek, Birol példátlan méretű és kiterjedésű nemzetközi válságról beszélt, amely a világ minden részén pusztítást végez.
„Az első igazán globális energiaválság közepén vagyunk. Világunk még soha, de soha nem volt tanúja ilyen mélységű és összetettségű energiaválságnak” – írja a Hellomagyar.
(Kiemelt kép: Csőrendszerek és elzáró berendezések az Északi Áramlat 1 balti-tengeri gázvezeték gázfogadó állomásán és az OPAL (Ostsee-Pipeline-Anbindungsleitung - Balti-tengeri gázvezeték-összeköttetés) távolsági gázvezeték átadóállomásán. Fotó: JENS BUTTNER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)