Nemzeti Dohánybolt Hálózat – jó biznisz a haveroknak

2013. április 24., 11:55

Tegye fel a kezét, akit meglepett, hogy a júliusban induló Nemzeti Dohányboltok koncessziójára kiírt pályázaton elsősorban nem családi vállalkozások, munkanélküliek, gyedről visszatérő édesanyák és nagycsaládosok, hanem Fidesz- és CBA-közeli vállalkozások nyertek.

Már az ötlet felmerülésekor gyanús volt, hogy a Fidesz-közeli vállalkozók/barátok/cégek helyzetbe hozása lesz itt a fő cél, nem a fiatalkorúak védelme.

A Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. április 22-én hozta nyilvánosságra a trafiküzemeltetési jogokat

elnyerő vállalkozások listáját. Ebből az derül ki, hogy 3589-en adtak be pályázatot. Mivel sokan több bolt üzemeltetésére pályáztak, július 1-jén 5415 dohánybolt nyílhat országszerte.

Ezek megoszlása azonban meglehetősen egyenlőtlenre sikeredett. Az árusítás csupán 1717 településen indulhat el, ami azt jelenti, hogy 1417 olyan, kétezer lakosnál kisebb település van, ahol (

jelen állás szerint) nem lehet majd semmilyen dohányterméket venni. A Dohánykereskedelmi Zrt. vezérigazgatója, Gyulay Zsolt azt mondta, hogy ezeken a településeken újabb pályáztatás indul.

Érdekes esetek országszerte

Az Index átnyálazta a listát, és

találtjó pár „érdekes” esetet. Így például világosan látszik, hogy „a CBA-szál egyébként meglehetősen erős: több budapesti kerületben is felbukkannak a cég igazgatósági tagjai vagy azok közvetlen rokonai. Ha nem csupán névazonosságról van szó, ami a ritka nevek miatt nem túl valószínű, a CBA tíz igazgatósági tagjából hatan személyesen saját maguk nyithatnak boltot. Ők hatan együtt összesen 17-et.”

De nemcsak az Index, a nyugat.hu is arról számolt be, hogy Szombathelyen a 40 dohányboltot 16 személy működteti majd. Ráadásul a nyertesek többségének neve nem ismert a kiskereskedők körében. Nekik most nincs, és korábban sem volt üzletük. A nyertesek között van például Baranyai Tibor, aki korábban diák-alpolgármester volt, és a Fidesz választási kampányában is dolgozott. Marton Zsolt alpolgármester sógora, a hatszoros kick-boksz világbajnok, Dancsó Zoltán is a sikeres pályázók között van.

Sőt, a szerkesztőség olyan olvasói levelet is kapott, amelyben arról számoltak be, hogy bár 25 éves tapasztalattal rendelkezve adták be a pályázatot, mégsem kaptak koncessziót. Az ok: nem voltak hajlandóak csúszópénzt fizetni „bizonyos helyekre”.

Jó biznisz a haveroknak

No persze ha őszinték akarunk lenni, akkor be kell vallanunk: egyáltalán nem ért minket váratlanul az eredmény. Az ugyebár senkinek nem jelent újdonságot, hogy a cigi jó üzlet. Mostanság különösen érvényes ez a kijelentés, hiszen tavaly például két alkalommal is emelték a bűzrudak jövedéki adóját. Ennek következtében egy doboz cigaretta ára átlagosan 100 forinttal kerül többe, mint egy évvel ezelőtt.

Az pedig, hogy árusításának államosítása számos negatív következménnyel jár (a kiskereskedők ellehetetlenítése, a feketepiac megerősödése, a korrupció gyanújának felmerülése és a felnőtt, saját egészségéről dönteni képes emberek szabadságjogainak korlátozása), láthatóan nem érdekli a kormányt. Különösen akkor nem, ha ez egy újabb remek alkalom arra, hogy helyzetbe hozzák a haverjaikat.

Egyenlítő:

Nemzeti Dohánybolt Hálózat – jó biznisz a haveroknak