Német és magyar képviselők találkozója

A két ország barátsági szerződése aláírásának 20. évfordulója alkalmából kedden és szerdán látogatást tesz Berlinben az Országgyűlés magyar-német baráti tagozatának küldöttsége. A találkozó előtt a Bundestag honlapján részletesen méltatták a kapcsolatok állását, nem rejtve véka alá az Orbán-kormánnyal szembeni német bírálatokat s a tényt, hogy feszült az EU és Magyarország viszonya is.

2012. május 21., 22:45

Az írás „Európa vádolja Magyarországot” alcím alatt utal arra, hogy a Helmut Kohl kancellár és Antall József miniszterelnök által 1992. február 6-án aláírt barátsági szerződés volt az alapja annak is, hogy Németország támogatta Magyarország felvételét az EU-ba. „Ám éppen a barátsági szerződés jubileumának évében feszült az EU és Magyarország viszonya és az országot német részről is bírálják. Fenyeget a veszély, hogy az ország egy sor törvénnyel, amelyet az Orbán Viktor által vezetett nemzeti-konzervatív Fidesz 2010 óta elfogadott, elszigeteli magát. Először jöttek a médiát korlátozó rendszabályok, majd az alkotmányreform, amely korlátozza az alkotmánybírák és az adatjogi biztos függetlenségét. Április végén az Európai Bizottság bejelentette: az Európai Bíróság elé viszi Magyarországot az EU-szerződések megsértése miatt. Éppen az ilyen feszült helyzetben fontos, hogy legyenek emberek, a (német) baráti tagozat 23 tagja, akik Magyarországgal éreznek és a válság idején is szilárd kapcsolatokat ápolnak” –olvasható a közleményben.

Az írás idézi Jens Ackermannt, a bizottságnak a liberális FDP-hez tartozó 36 éves elnökét, aki szerint a képviselők közti kapcsolatok segítettek a konfliktusok enyhítésében. Az elnök számára mindenesetre „nem léteznek tabu-témák”: mint hangoztatta, „a vitatott média-törvényeket, a külföldi nagyvállalatokat sújtó különadókat, vagy éppen az alkotmányreformot a német képviselők minden alkalommal szóba hozták. Természetesen azt tanácsoltuk a magyaroknak, hogy üljenek az asztalhoz az európaiakkal, hogy kiigazítsák a nem Európa-konform törvényi előírásokat. Barátok között szabadnak kell lennie a bírálatnak, ám úgy hogy tisztelettel kezeljék s ne sértsék meg a másik felet”.

Ackermann szólt arról, hogy a két ország képviselői rendszeres, nem-hivatalos érintkezésben állanak s így napirendre kerülhetnek olyan kérdések is, amelyekről hivatalosan soha nem tárgyalnának. Az elnök tapasztalhatta, hogy „a magyar képviselők felismerték: sok, ma vitatott törvényt a ciklus elején elsietve fogadtak el. Felismerték mulasztásukat, hogy bekapcsolják a lakosságot s hogy megmagyarázzák intézkedéseit európai partnereiknek. Ezt próbálják most pótolni.”

Az elnök, aki 2009-ben vette át tisztét, elismerte, hogy a korábbi parlamenti ciklusokban a kapcsolatokat német részről is elhanyagolták. A találkozók ritkábbak lettek, a (német) baráti csoport létszáma csökkent. A cél most az, hogy új lendületet adjanak s tartalmasabbá is tegyéka kapcsolat. Ez persze mindkét félen múlik, de Ackermenn szerint „körülbelül egy éve az a benyomásom: a magyarok észrevették, hogy a jó barátokkal törődni kell.”

Ünnepség a magyar nagykövetségen

A barátsági szerződés évfordulója alkalmából egyébként szerdán ünnepséget rendeznek a berlini magyar nagykövetségen, amelyet Norbert Lammert, a Bundestag (kereszténydemokrata) elnöke és Kövér László, az Országgyűlés elnöke nyit meg. A rendezvényen a két ország politikai, gazdasági és kulturális életének személyiségei beszélnek a kétoldalú kapcsolatokról. Az előzetes program szerint túlnyomórészt a CDU/CSU, illetve a Fidesz képviselőiről van szó. A magyar ellenzékből a szocialista Szabó Vilmos, a baráti csoport elnökhelyettese vesz részt az egyik panel-vitában. A német ellenzék, az SPD és a Zöldek képviselői nem szerepelnek azok sorában, akik szót kapnak az ünnepségen – hír szerint nem éltek a meghívással.

Beszél német részről többek mellett Eckart van Klaeden, a kancellári hivatal államminisztere. Ackermann előtt, aki az egykori NDK területéről származik és szakképzett mentőápoló, ez a vezető CDU-politikus, jogász, volt a baráti tagozat elnöke. Marlene Mortler, aki elnökhelyettesként képviseli most a nagy német kormánypártot a testületben, mezőgazda és szintén nem tartozik pártja ismertebb képviselői közé. A magyar baráti tagozat élén a Németországban is tanult jogász Nagy Andor, Orbán Viktor korábbi kabinetfőnöke áll.