Nem!
Egész Európa lélegzetvisszafojtva figyelte a Skócia függetlenné válásáról szóló népszavazás alakulását. A kezdeményező, Alex Salmond, a Skót Nemzeti Párt elnöke és Skócia első minisztere vezette elszakadást igenlők a kampány hetei alatt ledolgozták kezdeti komoly, 20 százalékos hátrányukat, mígnem tíz nappal ezelőtt váratlanul 1 százalékkal a javukra billent át a mérleg. Ekkor David Cameron a homlokára csapott, és irányításával, más politikusok, üzletemberek, művészek segítségével hatalmas ellenkampányba fogtak. Nem hiába.
Győzött a józan ész, Európa fellélegezhet. A referendum kiugróan magas, 84,6 százalékos részvétellel zajlott.
Az Igen-tábor, vagyis a kiválást akarók 44,7 százalékot, míg a Nem-tábor, vagyis az Egyesült Királyságban maradni kívánók 55,3 százalékot értek el. A 32 választókörzetből csupán 4 helyen került túlsúlyba az igenek száma. Alex Salmond – nem tehetett mást – elismerte vereségét.
Nagy-Britanniában győzött a demokrácia és győzött a ráció az érzelem fölött. A kiválásnak beláthatatlan következményei lettek volna mind Skóciára, mind Angliára nézve politikailag, gazdasági és pénzügyi téren egyaránt. Kérdésessé vált volna Skócia EU- és NATO-tagsága, a brit atomhatalom Skóciában állomásozó flottájának, tengeralattjáróinak sorsa. A skótoknak új fizetőeszköz után kellett volna nézniük, mert a fontot nem tarthatták volna meg. Bankok, nagyvállalatok jelentették be előre, hogy ha győz az igen, akkor átteszik a székhelyüket Angliába.
Alex Salmond hiába pendített érzelmi húrokat, a skótok többsége megértette, hogy ezt a kérdést nem lehet érzelmi alapon eldönteni, s Angliával együtt – ahogy a Nem-kampány szlogenje Let’s stay together! /Maradjunk együtt!/ szólt – erősebbek, s Nagy-Britannia megőrizheti nagyhatalmi státuszát.
David Cameron, brit kormányfő kijelentette: a skóciai függetlenségi kérdést „egy nemzedéknyi, talán egy egész életnyi időre rendezte”. Cameron azt is elmondta, hogy Skóciát a jövőben még nagyobb önrendelkezési jogok illetik meg, de ebből az is következik, hogy az Egyesült Királyság többi nemzetének, köztük Angliának is nagyobb beleszólást kell adni saját ügyeibe.
Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár közleményben üdvözölte, hogy az Egyesült Királyság a jövőben is egységes marad.
Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke megkönnyebbüléssel fogadta a skóciai népszavazás eredményét.
Skócia első minisztere azt nyilatkozta: 20 év pártvezetés és 7 év miniszterelnökség után, ideje átadni az irányítást másnak. Ezért a novemberi pártkongresszuson nem jelöltetem magam újra, s az új pártelnök megválasztása után, lemondok miniszterelnöki posztomról is.
Alex Salmond a kardjába dőlt – fogalmaz a The Telegraph – , majd felteszi a kérdést: vajon magával dönti-e a pártját is?
Tartson velünk a
Facebookonis!