Nehéz évek várnak Macronra

Nehéz évek, nagy kihívások várnak Franciaország most megválasztott új elnökére, és ezek összefüggésben vannak az Európai Unió jövőjével is - értékelte a nemzetközi sajtó nagy része azt követően, hogy egyértelművé vált: Emmanuel Macron volt szocialista gazdasági miniszter jelentős fölénnyel legyőzte Marine Le Pent, a Nemzeti Front vezetőjét a választás második fordulójában.

2017. május 8., 18:25

A német konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) hétfői kommentárjában kiemelte: "a rémálom nem vált valóra: nem költözik az Élysée-palotába egy szélsőjobboldali", ami "megkíméli a nyugati világot egy újabb politikai földrengéstől a Brexit és Trump után".
A "megkönnyebbülés sóhajai hangosabbak, mint a szilveszteri petárdák, mert a francia választók nagy többsége a józan ész hangját követte, és nem az erőszakos, németellenes nacionalizmus propagandáját" - írta a FAZ.

Hasonlóan fogalmazott a liberális Süddeutsche Zeitung is, hangsúlyozva, hogy Emmanuel Macron győzelme meghozta a "sóvárogva várt megkönnyebbülést Európának". A volt szocialista gazdasági miniszter győzelme megmutatja, hogy Európában vannak határai a "jobboldali populisták és nacionalisták" tevékenységének. Ezeket a határokat ugyan már az osztrák és a holland választók is meghúzták, de a "Franciaországból érkező jelzés" összehasonlíthatatlanul fontosabb, mert egyetlen európai országban sem összpontosul az államfő kezében akkora hatalom, mint Franciaországban - írta a német lap.

A baloldali Frankfurter Rundschau szerint Franciaországban a "nép többsége" felkelt azok ellen, akik azt állítják, hogy a nevében beszélnek, és "a nép ellenségének bélyegzik a másként gondolkodókat". Így egy "elkötelezett európai" vezeti majd az országot, és remélhetőleg előmozdítja az uniós integráció ügyét, "Németországgal szoros együttműködésben".

A brit Financial Times kommentárja szerint Marine Le Pen vereségét nemcsak Emmanuel Macron támogatói, és nemcsak Franciaország szövetségesei, de világszerte is mindazok hatalmas megkönnyebbüléssel fogadják, akik hisznek abban, hogy a liberális demokrácia képes újrateremteni magát. A londoni gazdasági napilap szerint a franciaországi elnökválasztás éles fényt vetett arra, hogy a franciák milyen eltérően ítélik meg a globális kapitalizmust, Európát és a nemzeti önazonosság kérdését. A választáson azonban a többség a nyitottságra, a toleranciára, az internacionalizmusra voksolt.

Emmanuel Macron győzelme egyelőre nem teljes. A mostani elnökválasztáson ugyanis "a francia szélsőjobb olyan legitimitáshoz jutott, mint korábban soha". Franciaország töredezett politikai térképe, a széles körű társadalmi elégedetlenség, a nemzet jövőjének borúlátó megítélése és az elnöki intézmény hanyatlása miatt Macron ötévi államfői időszaka nehezebb lesz, mint bármelyik elődjéé azóta, hogy Charles de Gaulle 1958-ban megalapította az V. Köztársaságot. Ha Macron elbukik, végképp bizonytalanná válna, hogy 2022-ben miképpen lehetne megállítani Marine Le Pent - áll brit lap helyzetértékelésében.

A The Times című konzervatív brit napilap szerkesztőségi cikke szerint Macron egyesítette ugyan a Le Pen-ellenes szavazókat, messze jár ugyanakkor attól, hogy az egész országot egyesítse. Marine Le Pen választási kudarca olybá tűnhet, hogy a Donald Trump amerikai elnök megtestesítette populizmus túljutott a csúcspontján. Macronnak azonban most meg kell mutatnia a franciáknak, hogy tényleg ő az az alternatíva, akire vártak. Ha ez nem sikerül, Marine Le Pen "vagy egy másik Le Pen" készenlétben áll majd - áll a kommentárban.

A Die Presse című osztrák lap vezércikkében úgy vélte, hogy Emmanuel Macron győzelme történelmi mérföldkő, paradigmaváltást jelez, azonban óvakodni kell attól, hogy túl sok mindent belemagyarázzanak az eredménybe. A szerző szerint a legnagyobb hibát azok követik el, akik a történteket a populizmus feletti győzelemként túlértékelik. A liberális, Európa-barát jelölt győzelme nem változtat azon a tényen, hogy az első fordulóban a franciák jelentős olyan jelöltre szavazott, aki ki akarja vezetni az országot az Európai Unióból - olvasható a vezércikkben.
Alexandra Föderl-Schmid, a Der Standard című osztrák lap főszerkesztője véleménycikkében azt írta, hogy egész Európa megkönnyebbülten vette tudomásul Macron győzelmét. Meglátása szerint ismét bebizonyosodott, hogy a franciák "az első fordulóban a szívükkel, a másodikban az eszükkel szavaznak". Úgy vélte, Macront elsősorban amiatt választották meg, mert "nem akarták a szélsőjobboldali Le Pent az elnöki palotában látni". "Azonban naivitás lenne azt gondolni, hogy így megállítható a populisták feltörése" - tette hozzá. Föderl-Schmid szerint Macron az unió számára lehetőséget jelent, hogy kikerüljön a jelenlegi "agóniából". Ugyanakkor nemcsak Franciaországnak, hanem az uniónak is több lendületre és egy világos irányvonalra lenne szüksége - állapítja meg.

Európa fellélegzett - címmel közölte vezércikkét a Kurier című osztrák lap. A szerző méltatta Macron "nyitott, már-már eufórikus" elköteleződését az unió mellett. "Azokban az időkben, amikor ha valami nem sikerül, az európai politikusok Brüsszelt bűnbaknak állítják be, Macron lelkes Európa-politikája már majdnem bosszantónak tűnik. Macron elismeri az unió nagy vívmányait, azonban tudja, hogy reformra szorul - írja a szerző.