Mi maradt a foci-EB-ből?

Ma már csak emlék, a szervezőknek szép, az osztrák focistáknak kevésbé, a gazdaság és idegenforgalom pedig máig él a tavaly júniusi Európa Bajnokság hozadékából. Az igazi évfordulója még odébb van, de tavaly ilyenkor már javában folyt a nagy össznépi latolgatás: siker lesz, vagy bukás, hogyan birkózik meg a házigazda a kihívással.Végülis minden nagyszerűen sikerült - az osztrák focisták szereplésének kivételével -, a kérdés csak az: hagyott-e maga után valami maradandót a kontinenstorna?

2009. május 8., 14:27

A bécsi utcaképen nemigen maradt nyoma. A környezetvédők hiába javasolták, hogy a szurkolói övezet lebontása után is maradjon csak szépen lezárva a Ring az Opera és a Városháza között. A városatyák oda se figyeltek, szinte azonnal helyreállt a szokásos forgalmi rend ezen a szakaszon.

Maradt viszont, és a bécsiek legnagyobb örömére kitűnően működik az U2-es metróvonal meghosszabbított szakasza – amelynek köszönhetően szurkolók tízezrei jutottak el percek alatt a városközpontból az Ernst Happel stadionba. Ki emlékszik már azokra az időkre, amikor csak átszállásokkal lehetett a Práterbe jutni? A Vásárváros, az itt kiállítók és a látogatók egyaránt haszonélvezői a metróvonal meghosszabbításának – ami egyébként szerepelt a Város terveiben, de az EB kezdése előrehozta a határidőt.

A legnagyobb nyertes a biztonsági szolgálat, és velük együtt azok, akik nem kedvelik a huliganizmust. A profi felszerelés, a városközpontban létesített hipermodern irányító központ megmaradt, és használják. Csakúgy, mint a kifejezetten az EB-re létrehozott „huligán-nyilvántartást”: a számítógépes adatrendszer tartalmazza a notórius rendbontókat, azokat, akik garázdaság miatt kerültek már összetűzésbe a rendőrséggel. Mindennek köszönhetően az osztrák rendfenntartók ma sokkal jobban ellenőrzik a stadionokat, ahol azóta is működnek az EB idején felszerelt kamerák, és rendelkezésre állnak a képek kiértékelésére helyben kialakított helyiségek.

A Labdarugó EB 22 napja alatt a rendőrség 560 személyt vett őrizetbe – többségüket néhány órára. 1700 feljelentést rögzítettek, ezek egy része külföldit érintett. Az osztrák belügyminisztériumnak nincs tudomása arról, hogy utóbbiak közül hányat vontak eljárás alá hazájában

A nyilvántartást folyamatosan bővítik: az EB idején 92 név szerepelt benne, ma több mint száz. Jól jött a felszerelés is, a védőmellényekre, sisakokra, gumibotokra, hangszórókra, szállítójárművekre egyébként is szükség lett volna, de ki tudja mikor kapták volna meg EB nélkül. Maradandó haszon a szervezési tapasztalat is: az EB idején először vonták össze a teljes biztonsági erő parancsnokságát, hogy egyetlen helyszínről valamennyi akciót összehangoltan irányítsák. Mindent összevetve: Ausztria és Bécs csak nyert a nagyszabású sportesemény megrendezésével, amelynek biztonsági újításai mára beépültek a mindennapokba.