Merkel felelőssége lenne Ukrajna lerohanása?
Nincs egyértelmű válasz.
A német sajtó azt találgatja, vajon indított volna-e háborút az orosz elnök Ukrajna ellen, ha a volt kancellár keményebben lép fel. Nincs egyértelmű válasz – írja a Népszava.
A lap szerint, amikor Angela Merkel december elején búcsút intett a kancellári tisztségnek, sokan azt mondták, hogy nagyon hiányzik majd a világpolitikából tiszta látásmódja, végtelen tapasztalata, kivételes politikai érzéke miatt. De a Vlagyimir Putyin által Ukrajna ellen indított háború miatt kezd megváltozni róla kialakított kép és egy sor kérdés merül fel.
Mennyire kell átértékelni a Kremllel kapcsolatos politikáját az orosz agresszió fényében? Mi történt volna, ha az Európai Unió, élén a volt kancellárral, máshogy viszonyul Vlagyimir Putyinhoz a Krím, illetve Kelet-Ukrajna egy részének elfoglalása után és jóval keményebben lép fel? Vajon ezzel sikerült volna megakadályozni a mostani drámát?
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem egyszer jelezte, hogy sokkal határozottabb fellépést várna Németországtól és Olaf Scholz kancellártól hazája támogatására. Lengyelországban erősödtek a németellenes érzelmek amiatt, hogy Berlin nem lépett elég gyorsan. Pedig Scholz oroszpolitikája nem újdonság, csak a folytatása Merkelének, amit a német sajtóban sokszor „pragmatikusnak”, vagy éppen „Oroszországot megértőnek” neveztek - arra utalva, hogy a volt kancellár az orosz álláspontot is igyekezett figyelembe venni, tiszteletben tartani és valamiképpen beépíteni saját politikájába.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyáltalán nem volt megértő a volt német kancellárral. Felszólította, hogy utazzon el Bucsába, amely az orosz rémtettek szinonimájává vált. Mint fogalmazott, itt közvetlen közelről láthatná, mennyire elhibázott volt a németek Oroszország-politikája.
Zelenszkij elsősorban azzal vádolja Merkelt, hogy 2008-ban megakadályozta hazája NATO-csatlakozását. Akkoriban Németország és Franciaország elviekben nem zárta ki ugyan integrációját az észak-atlanti szövetségbe, de Oroszországra való tekintettel ellenezték a gyors csatlakozást.
Az ukrajnai tragédiát látva felmerül a kérdés, ha Merkel előre sejtette volna, hogy a Kreml agresszióra készül, másként viszonyult volna-e Putyinhoz. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök személyesen meg is szólította őt: Kancellár asszony, ön a háború kezdete óta hallgat. Pedig éppen Németország elmúlt 10-15 éves politikája vezetett ahhoz, hogy Oroszország ennyire uralja a nyersanyagpiacot – mondta.
Merkel visszavonultan él és egészen idáig tartotta magát ahhoz az elhatározásához, hogy a politikából való távozása után nem kommentálja sem a bel- sem a külpolitika történéseit. Most azonban kivételt tett és szóvivője útján jelezte: kiáll a 2008-as NATO-csúccsal kapcsolatos döntései mellett, egyúttal határozottan elítélte Ukrajna megtámadását. Azt is világossá tette, hogy nem kíván több nyilvános nyilatkozatot tenni Oroszország-politikájáról.
(Kiemelt kép: Angela Merkel volt német kancellár és Valgyimir Putyin orosz elnök. Fotó: EyePress News / EyePress via AFP)