Megszorongatják a Gazpromot Brüsszelben
Egy hete találkozott Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős európai biztos Alekszandr Medvegyev-vel, a Gazprom vezérigazgató-helyettesével – tájékoztatta a 168 Órát az Európai Bizottság versenypolitikai szóvívője, Ricardo Cardoso. Februárban a Bizottság kifogásolta, hogy a cégóriás visszaél erőfölényével és hátráltatja a versenyt Közép-Kelet Európában.
Az informális találkozóra most azért került sor, mert tavasszal a Bizottság kifogásközlést küldött a Gazpromnak, azt állítva, hogy a cégóriás a közép- és kelet-európai gázpiacon visszaél az erőfölényével, s ezzel sérti az uniós trösztellenes szabályokat.
A Bizottság szeptemberben várja a Gazprom hivatalos válaszát a kifogásközlésre.
A februári kifogások között szerepelt, hogy a feltételezések szerint a Gazprom nyolc tagállamban (Bulgária, Cseh Köztársaság, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország és Szlovákia) hátráltatja a versenyt a földgázellátás piacán.
A Bizottság meglátása szerint az említett piacokon a Gazprom a nagykereskedőkkel és az ipari felhasználók egy részével szemben területi korlátozásokat alkalmaz a gázszállítási megállapodásaiban. Ezen korlátozások exporttilalmi, továbbá a megvásárolt gáz meghatározott területen történő felhasználását előíró rendelkezéseket (a rendeltetési helyre vonatkozó kikötéseket) is tartalmaznak.
A Gazprom a földgáz külföldre áramlását megakadályozó egyéb intézkedéseket is alkalmazott, így például kötelezte a nagykereskedőket arra, hogy a Gazprom engedélyét kelljen kérniük a földgázexporthoz, továbbá bizonyos esetekben nem járult hozzá ahhoz, hogy megváltoztassák a gázszállítások célállomását. A Bizottság álláspontja szerint ezek az intézkedések akadályozzák a földgáz szabad kereskedelmét az Európai Gazdasági Térségben (EGT).
A Bizottság ideiglenes megállapításai szerint a Gazprom ezen magatartása a piaci erőfölénnyel való visszaélésnek minősül, amely az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 102. cikke értelmében tilos. Ez a vélelmezett magatartás – amennyiben megerősítést nyer – akadályozza a földgáz határokon átnyúló értékesítését az egységes piacon, ezáltal pedig rontja a földgázpiac likviditását és hatékonyságát. A Gazprom magatartása mesterséges akadályokat állít a tagállamok közötti kereskedelem elé és magasabb földgázárakat eredményez.
Még a februári uniós lépés után közölte a Bruegel nevű brüsszeli gazdasági kutatóközpont az alábbi képet a Gzprom gázár-differenciálásáról: