Megrendült a kormány többsége Lengyelországban

Megrendült a lengyel kormánykoalíció helyzete, miután a vezető párt, a Polgári Platform (PO) frakciójából lelkiismereti okokra hivatkozva kilépett Donald Tusk miniszterelnök volt igazságügy-minisztere, Jaroslaw Gowin. Ezt megelőzően már két képviselő is elhagyta a PO frakcióját, mindketten Gowin támogatói voltak, s így a PO-PSL (a koalíció másik tagja, a parasztpárt), a kormányzó pártok többsége a szejmben csupán egy fős. Természetesen minden azon fog múlni, hogy a függetlenekhez most beült honatyák a továbbiak során támogatják-e a koalíciót, de szakértők nem zárják ki az előrehozott választások lehetőségét.

2013. szeptember 11., 09:06

Jaroslaw Gowin személye már akkor is rendkívül ellentmondásos volt, amikor igazságügy-miniszterként szolgált, sokak szerint nem is a mérsékelten jobboldali, de konzervatív liberális nézeteket is befogadó Polgári Platformban lett volna helye, hanem a messze radikálisabb, Kaczynski vezette legnagyobb ellenzéki pártban, a Jog és Igazságosságban. Kétségtelen, hogy Gowin a PO egyik leginkább konzervatív nézeteit valló politikusa volt, ennek nem egyszer adott hangot – például pártjával ellentétben a legkeményebben ellenezte a mesterséges megtermékenyítés állami támogatását. Miután a kormányfő menesztette, pártján belül nyílt harcot hirdetett Tusk ellen, aki pártjának őszi kongresszusán akarta magát megmérettetni vele szemben, az előjelek – pl. internetes pártszavazás – Tusk fölényes sikerét jósolták.

A volt igazságügy-miniszter azonban hónapok óta a kormánykoalíció minden bejelentésekor olyannyira ellenséges nyilatkozatokat tett, hogy már szóba került a frakcióból, sőt a pártból való kizárása is. Ennek kapcsán – hiszen elemzők felhívták a figyelmet, hogy ebben az esetben a kormánykoalíciónak mindössze egy fős parlamenti többsége lesz – a miniszterelnök már kijelentette, hogy készen áll akár az előrehozott választások megtartására is.

Gowin most nem várta meg, míg kizárják a pártból, maga lépett. Közölte, hogy a párt iránti lojalitása most a lengyelekkel szembeni lojalitásának áldozata lett, nem tudja ugyanis támogatni azt a most bejelentett nyugdíjreformot, amely szerinte a lengyelek megtakarítása elleni támadás, és úgyszintén ellenzi az adók növelését, ezért ezentúl nem a Polgári Platform képviselője, hanem független lesz, s kilép a pártból.

Szakértők – és meglepő módon saját párttársai – szerint ez a lépés előrelátható volt. A saját párttársak többsége úgy vélekedett: most kiderült, hogy a több hónapos huzavona, amely azt hivatott bizonyítani, hogy Gowin szereti pártját, csak azt bizonyította, hogy csak saját magát szereti. Elemzők nem zárják ki, hogy a volt miniszter tárgyalásokat kezd a Kaczynski-párttal, néhány hete a lengyel sajtóban már megjelentek olyan pletykák, hogy ezt a színfalak mögött már meg is tette.

Ami az előrehozott választásokat illeti, Lengyelországban csak 2015-ben lennének parlamenti választások, a Demokratikus Baloldali Szövetség ennek örülne, mint azt a párt elnöke, Leszek Miller közölte. A Jog és Igazságosság egyelőre nem nyilatkozott e kérdésben, csupán annyit: ahogy egykor a Szolidaritás Választási Akciója nevű hatalmas parlamenti szövetség, valamint az egyesült baloldal szétesett, most úgy kezd szétesni a PO, ennek egyik legbiztosabb jele szerintük a most történtek.