Megosztottság az egyiptomi választások előtt
Holnap parlamenti választásokat tartanak Egyiptomban. A pártokon belül azonban egyre nagyobb megosztottság tapasztalható. Ez alól a hatalmon lévő Nemzeti Demokrata Párt sem kivétel, amely valószínűleg fölényesen nyeri a voksolást.
A párt nem egységes, ezt jól tükrözi, hogy most először indítanak több jelöltet egy-egy körzetben. Az sem véletlen, hogy már kétszer is elhalasztották a pártkongresszust, ráadásul a legutóbbi esetben azzal az ellentmondásos indokkal, hogy a választási kampányt akadályozná a rendezvény, holott a szavazás időpontja régóta köztudott volt.
Jövőre elnökválasztásra kerül sor az országban, amit a mostani szavazás mindenképpen befolyásol. A következő parlament összetétele azért sem mellékes, mert Mubarak potenciális kihívóinak a parlament jóváhagyását kell megszerezniük ahhoz, hogy indulhassanak az elnökségéért. Sokan pedig úgy látják, hogy hatalmi harc zajlik az elnöki családban. Egyik oldalon állnak azok, akik azt akarják, hogy a jelenlegi elnök fia, Dzsamal kövesse apját a hatalomban, a másik oldalon viszont azt mondják, hogy Dzsamal nem alkalmas az elnökségre. Állítólag ezt a véleményt osztja a 82 éves Mubarak is, aki 1981 óta van hatalmon.
Megosztottság jellemzi az ellenzéket is. Az ENSZ atom szervezetének korábbi vezetője, a Nobel békedíjas Mohamed El-Baradei például a választások bojkottjára szólította fel az egyiptomiakat. Sok ellenzéki viszont ennek ellenére részt fog venni a szavazásokon - írja az
atv.hu.Emellett komoly aggodalmak merülnek fel a vasárnapi választások törvényességével kapcsolatosan is. Egyiptom ugyanis nem hajlandó nemzetközi megfigyelőket fogadni a választásokra. Emberjogi szervezetek azt is jelezték, hogy külföldi hírcsatornákat többször is korlátozni próbálták a tudósításokban.