Megkezdődött a G20-as csúcs Pittsburgh-ben

Megkezdődött csütörtökön a világ legnagyobb fejlett, illetve fejlődő gazdaságait, valamint az Európai Uniót tömörítő G20-as csoport vezetőinek csúcsértekezlete az Egyesült Államok északkeleti részén lévő Pittsburgh városában. A kétnapos tanácskozást a pénzügyi válság következményeinek szentelik, s annak, hogy miként lehetne megakadályozni az ilyen krízisek újbóli kirobbanását. A G20-ak elleni tüntetőket máris könnygázzal kellett megfékezni.

2009. szeptember 25., 11:22

A résztvevők - akiket a vendéglátó Barack Obama amerikai elnök fogadott - munkavacsorával kezdték meg a tanácskozást. Ennek témája a nagy nemzetközi pénzügyi szervezetek reformja: márpedig itt komoly ellentétek vannak a fejlett és a fejlődő országok között.

Az utóbbiak - úgy vélve, hogy nincsenek eléggé képviselve a Nemzetközi Valutaalapban, az IMF-ben - azt sürgetik, hogy a G20 tagjai vállaljanak kötelezettséget ennek megváltoztatására. Az európai országok viszont általában húzódoznak attól, hogy lemondjanak jelenlegi befolyásuk egy részéről az IMF-ben a fejlődők javára.

A tanácskozás megkezdése előtt adott nyilatkozatok azt jelezték, hogy ez a vita még korántsem zárult le. Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter csütörtökön azt közölte Pittsburgh-ben, hogy országa támogatja Kína törekvését nagyobb szavazati jogok megszerzésére az olyan nemzetközi szervezetekben, mint az IMF és a Világbank, s szerinte maguk az európaiak is belátják, hogy tiltakozásuk ellenére ez meg fog történni, addig az EU nevében nyilatkozó Fredrik Reinfeldt svéd miniszterelnök (a szervezet soros elnöke) azt mondta, hogy nem akarnak semmiféle "adóztatást" megfelelő képviselet nélkül - azaz ódzkodnak attól, hogy olyan országok kapjanak nagyobb döntéshozatali jogkört, amelyek az európaiaknál kevésbé járulnak hozzá a nemzetközi pénzügyi szervezet forrásaihoz.

Alapelvekről és az ellenőrzés módjáról

Pénteken a csúcstalálkozó két munkamegbeszéléssel folytatódik. A résztvevők a makroökonómiai folyamatokról cserélnek majd véleményt most, hogy egyre több jele van a válság utáni fellendülésnek. A másik megbeszélésen pedig a nemzetközi pénzügyek jobb szabályozásáról lesz szó. Több résztvevő, így Geithner is arról beszélt előzetesen, hogy előrelépés történt a banki, illetve a brókereknek járó prémiumok kérdésében. (E téren még néhány nappal ezelőtt is komoly nézeteltérések voltak az Egyesült Államok, illetve az európai országok között.) Geithner szerint a G20 országainak ebben a kérdéskörben sikerül majd egyetértésre jutni a "nagyon részletes normákról". José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke ennél óvatosabban fogalmazott pittsburgh-i sajtóértekezletén: mint mondta, reméli, hogy legalább az alapelvekről és az ellenőrzés módjáról megszületik az egyezség.

Geithner egyébként Pittsburgh-ben azt mondta az újságíróknak, hogy bátorító jeleket lát a globális gazdasági fellendülésre, de a súlyos recesszióból való kilábaláshoz még vannak tennivalók. Ezért megerősítette, hogy amerikai részről ellenzik a gazdaságösztönző stratégiák idő előtti leállítását. "Lépéseket teszünk, hogy költségvetési deficitünk elviselhető mértékre csökkenjen" - mondta, példaként említve, hogy az Obama-kormányzat megkezdte a pénzügyi rendszert támogató intézkedéseinek enyhítését. Ám - mint fogalmazott - "ezeket a terveket életben hagyjuk mindaddig, míg nincs teljes bizalmunk abban, hogy a pénzügyi rendszer képes biztosítani a fellendüléshez szükséges hiteleket".

Végül a G20-as csúcsértekezleten szóba kerülnek majd a klímaváltozás kérdései is. Ebben a témában Reinfeldt svéd miniszterelnök nagyon határozottan fogalmazott a csúcs kezdete előtt adott pittsburgh-i sajtóértekezletén. Mint mondta, az EU nagyon aggódik a klímaváltozás ügyében folyó tárgyalások miatt, mert ezek nem a jó irányba haladnak. S elfogadhatatlannak mondta azt, hogy a megbeszélések lelassuljanak.

Az anarchisták uralják majd a G20-at?

Anarchista csoportok érkeztek a csúcsértekezletre, hogy megzavarják a gazdasági és politikai vezetők találkozását. – Természetesen már nyomás alatt is tartjuk őket - mondta a Aley Bradley, aki maga köré gyűjtött egy főleg fiatalokból álló anarchista csoportot. A G20 Ellenállási Terv még szeptember 20-án tartotta első gyűlését. A 40 fiatal az újságírókkal közölte: követték őket, lefényképezték és zaklatták az úton Pittsburgh felé. Sokan arra buzdították a társaikat, hogy a testükre írják fel a helyi ügyvédek telefonszámait, mert így a rendőrök nem vehetik el tőlük.

– Az ilyen eseményekkor mindig rengeteg propagandahír jelenik meg - mondta Bradley a csapatnak. – A legnagyobb eredmény az lenne, ha elérnénk az embereket. Az emberek félnek és idegesek odakint, pont úgy, ahogy mi is. Ugyanazok az ügyek foglalkoztatnak mindenkit.

Beszédében kitért az olcsó munkaerő problémáira, a környezeti károkra és külön hangsúlyozta: 6,7 milliárd ember nem vesz részt a G20-csúcson.

Ellentétben a többi globalizációkritikus mozgalommal, az Ellenállási Terv nem kért engedélyt a várostól és kifejezetten a rendőrséggel szemben szeretnének fellépni - írta a Yahoo hírportálja.

A rendőrség borssprét vetett be a tüntetők ellen

A rendőrség kénytelen volt borssprét is bevetni a G20-ak elleni legnagyobb és legerőszakosabb demonstráción. Körülbelül 500 résztvevő masírozott végig a belvároson és majd összecsaptak a rohamrendőrökkel. A tiltakozók kövekkel dobálták meg a rendőröket, ablakokat, kirakatokat törtek be és kukákat borogattak. A rendőrök összesen két tüntetőt tartóztattak le.

A rendőrség több nyelven is figyelmeztette a tüntetőket, hogy borssprét vetnek be.

Előzőleg a tüntetők egy parkban gyűltek össze, ahol azt kiabálták: "Bankárok, bankárok, figyeljetek! Mi nem tüntetünk, mi támadunk!" Sokan jelvényekkel és táblákkal voltak felszerelve, amin környezetvédő és emberi jogi jelszavak voltak olvashatók.

A helyi médiának E.J. Thompson, egy 39 éves kaliforniai tüntető nyilatkozott, talpig tüntető-felszerlésben, ami a leírás szerint leginkább egy űrhajós és egy tűzoltó formaruhájának keveréke volt. – Csak szeretném eljuttatni hozzájuk az üzenetemet - mondta az újságoknak a G20-akra utalva. – A különbség csupán annyi köztünk, hogy én nem gázsprével és gumilövedékekkel védem meg a véleményem a többséggel szemben.