Maga ellen kér vizsgálatot az erdélyi magyar politikus
Beadvánnyal fordult az Országos Korrupcióellenes Igazgatósághoz (DNA) Eckstei-Kovács Péter, arra kérve a vádhatóságot, hogy tisztázzák szerepét a Székely Mikó Kollégium épületének visszaszolgáltatása kapcsán.
A volt romániai kisebbségügyi miniszter szerint a visszaszolgáltatási döntés kezdeményezőjeként nem nézheti tétlenül, hogy a határozatot végrehajtó restitúciós bizottság tagjait börtönbüntetésre ítélték. „Meg vagyok győződve a visszaszolgáltatás törvényességéről, ugyanúgy meg vagyok győződve a három kolléga ártatlanságáról is” - mondta Eckstein-Kovács Péter.
Eckstein-Kovács Péter beadványában azt írja: 2000-ben, kisebbségügyi minisztersége idején a nemzeti kisebbségi közösségek ingatlanvagyonánank visszaszolgáltatását szabályozó sürgősségi kormányrendelet alapján egy olyan kormányhatározatot kezdeményezett, amely előírásai szerint a Székely Mikó Kollégium ingatlanának tulajdonjoga – a restitúciós bizottság döntése alapján – visszaszállt a Református Egyházra.
Eckstein úgy véli: mivel a visszaszolgáltatást követően a bizottság három tagját börtönbüntetésre ítélték miután a jogszabályt életbe léptettek, felmerül a kérdés, hogy mekkora felelősség terheli őt, mint a jogszabály kezdeményezőjét. Mint írja: meggyőződése, hogy nem követett el törvénytelenséget, amikor a kérdéses épületet a visszaszolgáltatandó ingatlanok közé sorolta.
A politikus felkéri az DNA-t, hogy tisztázzák: van-e büntetőjogi felelőssége a visszaszolgáltatás kapcsán, írja az erdélyi
Krónika.A buzaui bíróság első fokú ítélete szerint hivatali visszaélés miatt három év letöltendő börtönbüntetésre ítélték a Mikó-per három vádlottját: Markó Attila államtitkárt és Marosán Tamást, az Erdélyi Református Egyházkerület volt jogi tanácsadóját, mellettük három év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték Silviu Climet, az igazságügyi minisztérium volt tanácsadóját. A bírói ítélet teljes egészében érvénytelennek nyilvánította a visszaszolgáltatási iratot, és elrendelte, hogy töröljék az Erdélyi Református Egyházkerületet, mint tulajdonost a telekkönyvből. A vádirat szerint a restitúciós bizottság tagjai érvénytelen dokumentumok alapján szolgáltatták vissza az ingatlant a református egyháznak, s 1,3 millió lej kárt okoztak az államnak.
A döntés ellen egyházi kezdeményezésre nagyszabású tiltakozást szerveznek szeptember elsején Sepsiszentgyörgyön.