Ma már az összefogott ellenzék nyerne
A TNS közvélemény kutató felmérése szerint, ha ma lennének választások Lengyelországban, a múlt év októberével ellentétben a kormányzó PiS (Jog és Igazságosság) csak 33 százalékot kapna a voksolóktól, míg az ellenük tüntető KOD (Demokráciavédelmi Bizottság), ha összefogna az ellenzékkel, a szavazatok 38 százalékát nyerné meg – írja a felmérést készíttető Gazeta Wyborcza.
Az újság kiemeli, hogy ez természetesen nem választási előrejelzés, mert ilyen koalíció ma nem létezik, és nem lehet tudni, feláll-e egyáltalán, és ki alapítaná meg. A felmérés csak a társadalmi hangulat jelen állapotát mutatja.
A készítők 3 nappal a hatalmas – bizonyára 1989 óta a legnagyobb demonstráció volt – varsói tüntetés után kérdezték meg a lengyeleket, hogyan szavaznának, ha lenne egy közös, a Polgári Platform (PO), a Modern (Nowoczesna), a Lengyel Parasztpárt (PSL), a Te Mozgalmad (Twój Ruch) és a Demokratikus Baloldali Szövetség (SLD) lista. A kérdezők a Kukiz 15 nevű ellenzéki pártot nem kapcsolták a többihez, mert ez a párt nem vesz részt a kormányellenes tüntetéseken.
Egyelőre egy esetleges egységes blokkról a két legnagyobb ellenzéki párt, a PO és a Nowoczesna vezetői beszéltek, a szombati meneten „közös koalíciót” említettek. A Modern vezetője, Ryszard Petru azt nyilatkozta, hogy „közös koalíciót alkothatunk a KOD-dal, a PO-val, a baloldallal, a PSL-lel, hogy változás legyen”.
PiS-ellenes koalíció nincs, de ha lenne, a fiatalabb szavazókra számíthatna Kaczynski pártjáénál, mert csak a 60 év felettiek között van nagyobb támogatottsága a PiS-nek, az 50 évsek körében azonos a szavazatok megoszlása. Rájuk szavaznának a közép- és felsőfokú végzettségűek, a nagy és közepes városokból.
Az is érdekes, hogy a koalíció léte nem változtatna a kormánypárt támogatottságán – nélkülük 34 százalékot kapnának, ha lennének, 33-at szereznének. A pártnak nagyon lojális és rendkívül mozgósított szavazótábora van, elsősorban falun, az alapfokú végzettségűek között.
Az egyik lengyel politológus professzor szerint nem nagy a különbség a PiS és valamilyen választási koalíció között, mert az emberek nem szabadulnak a gondolattól, hogy egy ilyen szövetség felállhat. Ugyanakkor az újonnan meghatározott politikai helyzet miatt a TNS által megkérdezettek 38 százaléka kész lenne különböző pártokat támogatni, a konzervatívoktól a liberálisokon át a baloldalig. – Ha a következő választásokon a jelenlegi választási törvény lesz hatályos, világos, hogy minden nagyobb politikai erő jobb lenne, mint néhány kicsi, amely esetleg be sem jutna a parlamentbe.
Wladyslaw Frasyniuk, egykori Szolidaritás aktivista szerint ez az eredmény köszönhető a három volt államfő, Walesa, Kwasniewski és Komorowski, valamint politikus társaik demokrácia védelmében írt nyílt levelének és a május 7-i hatalmas demonstrációnak. – Nem vagyok a széles koalíció híve. Rendkívüli helyzetnek kell lennie, hogy ezt a választók megértsék és elfogadják. A politikusoknak maguknak és nekünk is be kell bizonyítaniuk, hogy meg tudják beszélni az ügyeket és meg tudják hallgatni a másikat, aztán pedig – fontos ügyekben, amely meghaladja pártérdekeiket – megállapodniuk. Az együttműködésre való készség az egész társadalom Achilles sarka. Ezért annyira fontos érték a KOD – magyarázta Frasyniuk.
Mateusz Kijowski, a bizottság vezetője azt mondta: – Látni lehet, hogy az együttműködés kifizetődő, hogy érdemes beszélgetni A jelenlegi választási törvény a nagykoalíciót jutalmazza.
A PO parlamenti frakciójának vezetője szerint ez egy jó hír az ellenzéknek és fontos jelzés arra, hogy együtt kell működni. Egy koalíciót építve azonban nem szabad elfelejteni, hogy legyen egy minimum program, nem lehet délibábra építeni. A választások néhány év múlva lesznek, el kell kezdeni az együttműködést.
A felmérést a TNS végezte a Gazeta Wyborcza című lapnak május 10-én, Lengyelország szerte 1000 felnőtt lengyelt megkérdezve.