Le Monde: európai védelem kell a jogállam szétesése ellen
Az Európát sújtó válság tényleges megoldására 11 német közgazdász, jogász és politológus tanulmányban sürgeti, hogy mélyítsék el az integrációt, beleértve főleg az igazi európai gazdasági kormányzás megteremtését – írja a Le Monde.
Ehhez szorosabb összefogást javasolnak a tagállamoknak négy fő elv alapján. Ezek közül a harmadik kimondja, hogy az EU jogközösség. A tagállamok számára kell a bizonyosság, hogy az összes kormányt legitim módon választották meg, hogy a törvények összhangban vannak az alkotmánnyal, és hogy a polgárok szabadok és egyenlők a jog alapján.
A felvétel során minden új tag számára előfeltétel, hogy fenntartsák a közös normákat. Csakhogy Európának jelenleg nincsenek hatékony és hiteles eszközei, hogy betartassa ezt a kötelezettséget. Magyarország rá a bizonyíték.
Ha nagyobb gazdasági válság következik be, a társadalmak hajlamosak radikalizálódni, és veszélybe kerülhet a demokratikus berendezkedés. Ezért döntő, hogy az euróövezet olyan szankciós mechanizmust alakítson ki, amely szavatolja a tagországok közti demokratikus bizalmat, tehát hogy mindegyik tudja: van védelem a jogállam szétesése ellen. Még általánosabban megközelítve a kérdést: az unió mint jogközösség alapvető módon függ attól, hogy ténylegesen tiszteletben tartsák a jogot a tagállamokban. Amikor a törvényhozó, a végrehajtó hatalom, illetve az igazságszolgáltatás oly mértékben funkcióját veszti, hogy már senki sem él vele, az alapjaiban fenyegeti a közösséget.
Bizonyos, válságban lévő országok példája tanúsítja, hogy valós ez a veszély. Épp ezért egyértelműen elsőbbséget kell élveznie az igazi jogállamiság előmozdításának, ami lehetővé teszi az európai jog hatalmának megszilárdítását.