Kritikus közleményt adott ki a Panama-szivárogtató
Nem került sor elég konkrét lépésre a nemzetközi gazdasági és poltikai elit számos tagjának adóelkerülési kísérleteit felfedő Panama-dossziék kiszivárogtatója szerint. A pénzmosási manőverekkel is vádolt ügyvédi iroda dokumentumait nyilvánosságra hozó személy kilétét továbbra is teljes homály fedi, ám ma – írtameg a The Guardian.
A szivárogtató mai – 1800 szavas – közleményében részletesen ismertette hogyan és miért döntött, hogy véghezviszi a történelem eeddigi legnagyobb volümenű közérdekű bejelentését, felfedve az offshore adóparadicsomok igazságtalanságait.
“Nem dolgozom és korábban sem dolgoztam közvetlenül vagy alvállalkozóként egyetlen kormánynak vagy titkosszolgálatnak sem. ” – írja többek között a mai anyagban, hozzátéve, hogy az eddig közzétett 11,5 millió dokumentum a panamai ügyvédi iroda anyagaiból új globális vitákat indított el a nemzetközi újságírócsoport munkájának köszönhetően. A szivárogtató kiemelte: a jövedelmek egyenlőtlen elosztása manapság a világ meghatározó problémája.
(Forrás: The Guardian)A Panama-dosszié minden kétséget kizáróan bebizonyítja, hogy bár az úgynevezett fedőcégek (shell companies) létrehozása nem törvényellenes, mégis egy sor súlyos bűncselekmény elkövetésére használjákezeket„ – írja a szivárogtató, hozzátéve, hogy botrányos, menniy minden törvényesen véghezvihető, s hogy ezen változtatni kellene.
A közlemény néhány nappal a David Cameron brit miniszterelnök által 40 ország képviselőinek a részvételével tartandó korrupció elleni csúcstalákozó előtt jelent meg. A szivárogtató az anyagban külön kiemeli, mennyire szégyentelenül titkolták a brit konzervatív politikusok az offshore ügyeiket.
A Panama-dokumentumok szivárogtatója még tavaly kereste meg John Doe álnév alatt Bastian Obermayert, a Süddeutsche Zeitung oknyomozó újságíróját azzal, hogy “Érdeklik e titkos dokumentumok.” Az emaileket, útlevél másolatokat, valódi cégtulajdonosok nevét tartalmazó dokumentumokat 83 ország 100 médiuma segítségével a International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) nevű washingtoni székhelyű újságírószervezet kezdte feldolgozni.
A szivárogtató most kijelentette: rendben van, hogy a dokumentumokat kutató újságírószervezet a különbüző kormányok és hatóságok kérését elutasította, amikor rajtuk keresztül próbltak hozzáférni a dokumentumokhoz, ugyanakkor hozzáteszi: “Én magam szívesen segítek a nyomozó hatóságoknak, amiben tudok.”
Forrás:
The Guardian, Die Süddeutsche Zeitung, The Guardian,