Kormányzati kudarc egymillióért
Bár több, mint egy millió fontba került, mindössze egyetlen családon segített. Így aztán nem csoda, hogy szakemberek botrányosnak minősítették azt a kormányzati projektet, amely azt szerette volna elérni, hogy kevesebb gyermek kerüljön bevándorlási központokba.
Azokat a bevándorlókat, akiknek a menedékkérelmét elutasítják, többnyire zárt intézményekben helyezik el, amíg a kitoloncolásukat megszervezik. Ezekben a börtönöktől nem sokban különböző létesítményekben emberi jogi aktivisták szerint évente több, mint kétezer gyermek tölt el rövidebb-hosszabb időt kényszerűségből, szüleivel együtt. A kormány ezt mindeddig tagadta. Belügyi illetékesek most először voltak hajlandók megerősíteni, hogy a legnagyobb ilyen brit központban, Yarl’s Wood-ban tavaly 991 gyermeket tartottak fogva.
Ezt a gyakorlatot számos kormányoktól független szervezet, a brit börtönök főfelügyelője és a brit gyermekjogi ombudsman egyaránt bírálta.
A brit Belügyminisztérium azt állítja: nyitott arra, hogy más megoldást keressen, hogy a gyerekek addig is járhassanak például iskolába, amíg családjuk helyzete rendeződik. Ezért is indult ez a kísérlet. Ám most kiderült, hogy az egy éves projekt lényegében kudarcot vallott.
Egy gyermekekkel foglalkozó karitatív szervezet részletes tanulmánya megállapította, hogy a programot elejétől a végéig elrontották. Már a céljait sem határozták meg világosan. Nem volt egyértelmű, kiket és milyen szempontok szerint válogattak be a résztvevők közé. Az elképzelés szerint 260 családnak segítettek volna abban, hogy nyitott intézetben várják ki, amíg hazautazásukat megszervezik, és közben gyerekeik helyben tanulhatnak. Végül mindössze 13 családdal foglalkoztak, akik közül egyetlen egy hagyta csak el Nagy-Britanniát és tért vissza szülőföldjére.
A különböző hatóságok közti információcsere sem volt megfelelő. Így például a Határőrség az információk hiányában nem volt tisztában a projekt céljaival.
Több család pedig már olyan régen várta menedékkérelme eldöntését, hogy az évek során letelepedtek, dolgozni kezdtek, beilleszkedtek a közösségbe, ezért a hatóságok esetükben hozzájárultak, hogy ők mégis itt maradjanak.
“A célkitűzés helyes volt, a pénzt jó célra költötték volna, nagy kár, hogy nem tudtak élni a lehetőségekkel” –mondta a projektet értékelő gyermekvédelmi szakértő.
A bevándorlási ügyekért felelős államtitkár, Phil Woolas szerint a projektből levont tanulságoknak jó hasznát veszik Glasgow-ban, ahol egy hasonló, új kezdeményezés már igyekszik elkerülni az előző egy év buktatóit:
“Ez a kezdeményezés is bizonyítja, hogy szeretnénk olyan alternatívákat találni, amelyek ösztönzik az elutasított menedékkérőket, hogy térjenek haza, és amelyek az adófizetők pénzével takarékosan bánnak. Ez nagyon összetett kérdéskör, amelyre nem létezik egyetlen jó megoldás. Ezért kell ilyen kísérleti projekteket indítanunk” – mondta az államtitkár.