Könyvtár a neten
Három év titkos tárgyalások után az Osztrák Nemzeti Könyvtár (ÖNB) színt vallott. Megszületett a megállapodás a Google-lal a könyvtár több mint 400 ezer kötetének digitalizálásáról. Ezzel a könyvtár birtokában lévő értékes állomány egy része, a 16. századtól a 19-ig interneten is elérhetővé válik, vagyis Ausztria (is) egy lépéssel közelebb kerül az elektronikus könyvolvasás elterjesztéséhez. Téved, aki azt hiszi, hogy a hír egyöntetű örömet váltott ki. Ennek fényében mindjárt érthetővé válik a szigorú titoktartás.
Az Osztrák Nemzeti Könyvtárnak nincs sem technikai, sem anyagi lehetősége az ilyen nagyszabású vállalkozásra, mivel azonban mindenképpen szükségesnek tartotta a könyvkincsek megőrzését, partnert keresett. A közvéleménynek azonban nincs túl jó véleménye erről a ppp konstrukcióról, aminek az a lényege, hogy a közszféra magánvállalkozással lép szövetségre az adott cél megvalósítása érdekében. Utóbbiról mindenképpen feltételezhető, hogy a nyereség reményében vállalkozik, igaz, mint ebben az esetben is, olyan eszközökkel rendelkezik, amelyekről a másik fél inkább csak álmodhat.
A szakma, a kiadók némelyike azt kifogásolja, hogy ily módon a Nemzeti Könyvtár kiárusította Ausztria kulturális örökségét, ártott nemzeti érdekeinek. Másrészt – vélik – a Google törvényesíti és szalonképessé teszi a szerzői jogok megsértését.
Akik üdvözlik a digitalizálás hírét, arra hivatkoznak, hogy ezúttal nyugodtan el lehet tekinteni a partner – a Google – nem mellékes céljától, vagyis attól, hogy ezzel hatalmas kulturális értéket szerez meg. Hiszen a megállapodásnak fontos része az ausztriai hozzáférés, vagyis egy példány az e-könyvből bekerül a Nemzeti Könyvtár rendszerébe, és korlátlanul rendelkezésére áll az ő felhasználóinak. Márpedig ideje haladni a korral, amelyben módosulnak az olvasási szokások is. Nem beszélve arról, hogy a régi könyvek sok esetben állagmegóvási okokból nem kölcsönözhetők ki, így hiába vannak meg a könyvtár állományában, olvasó nem jut hozzájuk.
A Google által digitalizált műveket az Osztrák Nemzeti Könyvtár juttatja be az Europeana névre keresztelt európai online- könyvtárba. Ez az Európai Unió vállalkozása, ám a közösségnek sem pénze, sem technikai eszköze nincs a tartalmai feltöltéshez: ezt a tagországoktól várja el. Ez viszont azt is jelenti, hogy az ÖNB korántsem árusította ki a nemzeti vagyont, csak éppen biztosítja a szélesebb hozzáférhetőséget.
A digitalizálás hívei inkább azzal elégedetlenek, hogy az csak a múltra vonatkozik, s megannyi értékes, vagy érdekes mai mű nem lelhető fel elektronikus formában még a legnagyobb forgalmazóknál sem. Kétségtelen, hogy megfelelő eszközök hiányában nem egyszerű a továbblépés.
A Google minden technikai eszközt beszerzett, fedezi a szállítási költségeket, vállalja a szöveg felismerési technológia alkalmazását. És biztosítja, hogy a digitalizálás nem érint olyan könyveket, amelyeknél szerzői jogi problémák adódhatnak. Az ÖNB ezzel szemben elvégzi az előválogatást és előkészítést, és magára vállalja a könyvek visszahelyezését a polcokra, raktárba.
További cikkeket olvashat Ausztriáról a
Szervusz Ausztriahonlapon