Nagy változások előtt áll Kína
A hétfőn záródó kínai Országos Népi Kongresszus már ki is jelölte a leköszönő, reformista Li Kecsiang utódát a miniszterelnöki székben. Az új kormányfő Hszi Csin-ping elnök volt legközelebbi munkatársa, és a politikai bizottság második embere, Li Csiang lesz. A reformisták teljes visszavonulását és a nyugattal szemben revansisták teljes visszatérését jelenti a változás.
Hivatalosan is Li Csiangot választotta meg új kínai miniszterelnöknek a héten ülésező kínai Országos Népi Kongresszus, azaz a szocialista pártállam parlamentje. Elődje, Li Kecsiang a korábbiakban több kérdésben eltérő nézeteket fogalmazott meg Hszi Csin-ping elnökhöz képest, és távozásával az utolsó, jelentős posztot elfoglaló reformista is távozhat a kínai vezetésből.
Kecsiang 1998-ban úgy tűnt föl mint az akkori legfiatalabb és legdinamikusabb kínai kormányzó Henan tartomány élén, amelyet nagy beruházások sorozatával pár év alatt kiemelt az elmaradottságból. A nyugati országokkal való békés együttműködés idejének egyeik vezető politikusa Hu Csin-tao egykori elnök és Ven Csia-pao egykori miniszterelnök közeli embere is volt, és az ország globális gazdaságra reformokkal való, teljes átállítását szorgalmazta.
Ezzel szemben Li Csiang Hszi Csin-ping legközelebbi munkatársaként, kabinetfőnökeként kezdte meg politikai pályafutását, akkor, amikor az elnök még a keleti Csöcsiang tartomány első embere volt 2004 és 2007 között. Mivel tavaly októberben a Kínai Kommunista Párt ötévente összeülő kongresszusa már a politikai bizottság második helyére választotta, ezért nem volt nagy meglepetés, hogy tavasszal Hszi egyszerűen új miniszterelnökévé is teszi.
Csiang és Hszi kapcsolata így a várakozások szerint problémamentes lesz, sőt, a kínai vezetés keményebb, az Egyesült Államok ellen revansot támogató politikája immár kizárólagossá válhat.
Ez a legnagyobb kormányátalakítás, amire Hszi elnökké válása óta elmúlt egy évtizedben sor került, és minden bizonnyal fordulópont Kína politikájában is.
A Kongresszuson ezt megelőzően már mind Hszi Csin-ping, mind pedig Vang Ji, volt külügyminiszter és államtanácsos is első ízben vetették fel, ha az Egyesült Államok folytatja a Nancy Pelosi volt képviselőházi elnök által elkezdett, agresszívabb Tajvan-politikáját, az biztosan katonai konfliktushoz fog vezetni a Kínai Népköztársasággal.
(Kiemelt kép: Li Csiang, megválasztott új miniszterelnök a kínai Országos Népi Kongresszus ülése előtt beszél Pekingben, 2023. március 11-én. Fotó: Greg Baker/POOL/AFP)