Ki árusítja a szmolenszki horrort?

A két és fél évvel ezelőtti szmolenszki tragédia áldozatairól készült képek nyilvánosságra kerülése miatt áll a vita Lengyelország és Oroszország között abban a kérdésben, ki készítette ezeket a kegyeletsértő képeket és ki terjesztette az interneten. Mint a botrány kapcsán kiderült, különböző lengyel szerkesztőségeknek már két évvel ezelőtt megpróbáltak eladni ilyen fotókat.

2012. október 21., 10:24

A lengyel lapok információi szerint az, aki annak idején a képeket felajánlotta – köztük az akkori államfő, Lech Kaczynski holttestéről készültet is –, csak közvetítő volt. A katasztrófa helyszínén, a halottak összeszedésekor készített felvételekért 30 ezer zlotyt kért. Egyetlen lengyel újság és egyetlen televíziós állomás sem volt hajlandó tárgyalást kezdeni a képeket árusítóval, ám értesítették az illetékes lengyel hatóságokat, s a képek és az árus további sorsáról a lengyel közvélemény azután már nem tudhatott meg mást, mint hogy az ajánlatot tevő lemondott szándékáról.

A biztonsági szolgálat emberei, akik akkor a tragédia helyszínén tartózkodtak, most elmondták: a szmolenszki szerencsétlenség idején egy 150 tagú csapat dolgozott, katonák, az orosz minisztérium emberei, az egészségügyi szolgálat és a repülőtér szakemberei. Jószerével mindekinek olyan mobilja volt, amellyel fényképezhetett. – Csak délután jött egy orosz ügyész, aki megtiltotta, hogy felvételek készüljenek, azelőtt az fényképezett, aki akart – emlékszik az egyik lengyel tiszt.

Maguk a lengyelek is készítettek filmet, a BOR (a kormány védelmi hivatala) ott dolgozó hat tisztje kereste meg Lech Kaczynski elnök holttestét, majd ügyelt arra. Ők egy három órás felvételt csináltak, azt később a lengyel ügyészség rendelkezésére bocsátották, s abból a mai napig semmi sem került nyilvánosságra.


A lengyelek azt állítják, hogy az ő dokumentumaikban szereplő képek közül egyetlen egy sincs olyan, amely most az internetre felkerült. Ezért mind a legfőbb ügyész, Andrzej Seremet, mind az igazságügyi miniszter, Jaroslaw Gowin és a lengyel diplomácia vezetője, Radoslaw Sikorski is orosz kollégáikhoz fordultak sürgős tájékoztatásért. A külügyminiszter szerint a drámai képek terjesztéséért „egy orosz hekker” felelhet, a kormányfő, Donald Tusk egyenesen úgy nyilatkozott, hogy nehéz a provokáció lehetőségét kizárni. A miniszterelnök feltette a legkézenfekvőbb kérdést: vajon kinek áll érdekében az érzelmek ilyen drasztikus felkorbácsolása ismételten a szmolenszki tragédia kapcsán Lengyelországban?

Erre a kérdésre a legnehezebb válaszolni. Az oroszok már a hét közepén válaszoltak, és a lengyel nagykövet külügyminisztériumba való berendelésével visszadobták a labdát, hiszen kétlik olyan orosz hekker létezését, akinek érdekében állna a már amúgy is feszült lengyelországi politikai helyzetet tovább tüzelni. Szerintük „ha valakinek érdekében állt ezeknek a képeknek a nyilvánosságra hozatala, azokat inkább a varsói politikai harcokban résztvevők között kell keresni”.

A moszkvai újságírók ráadásul az orosz vizsgáló bizottság nyilatkozatára hivatkozva azt is közölték, hogy a képek nem az orosz ügyészség dokumentumaiból valók.

A helyzet tisztázását tovább bonyolítja, hogy lengyel információk szerint Antoni Macierewicz egykori belügyminiszter, ma az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) pártjának egyik vezető politikusa, aki a szmolenszki tragédia óta külön parlamenti vizsgálatot vezet a katasztrófa ügyében, néhány nappal a történtek előtt megkapta a felvételeket. Jaroslaw Kaczynski pártjának egyik fő oszlopa azonban arra a kérdésre, hogy a fotók kikerüléséről értesítette-e a lengyel hatóságokat, nem akart válaszolni. Macierewicz és szakértői csapata már többször sokkolta a lengyel közvéleményt, például olyan megállapításokkal, hogy az elnöki gép pilótafülkéjében robbanás volt, ennek lett következménye Lech Kaczynski halála is. Sőt, egyenesen a Tusk kormányt is vádolta már azzal, hogy az orosz vezetésnek parírozva merényletet követtek el a lengyel delegáció ellen. Most is úgy gondolja, hogy azok is a felelősek a képek elterjedéséért, akik a nyomozást átadták az oroszoknak, és lehetővé tették, hogy az orosz oldal rendelkezzen „minden lehetőséggel, amelyet most Lengyelország ellen kihasználhat”.

Megszólalt az elhunyt elnök ikertestvére, Jaroslaw Kaczynski is, noha azonnal kijelentette, hogy nehéz ebben az ügyben nyilatkoznia, hiszen ez személyesen is érinti. Úgy véli, az egyetlen megoldás az lenne, ha nemzetközi vizsgáló bizottság foglalkozna a szmolenszki tragédia hátterének felderítésével és hozzátette: „Ez a kormány semmilyen értelemben sem partnere Oroszországnak, mert a játék kezdetén mindent átadott. Azoknak, akik ezt a kezdettől fogva bírálták, száz százalékosan igazuk volt!”