Japán és Dél-Korea közeledését is felgyorsította a háború

Japán és Dél-Korea kapcsolatainak rendezését sürgette kedden a japán miniszterelnök egy Tokióba látogató szöuli delegáció előtt, amely Jun Szok Jol leendő dél-koreai államfőt képviselte.

2022. április 26., 11:48

Szerző:

A jogszabályokon alapuló világrendet érő fenyegetések közepette a két ország stratégiai együttműködése fontosabb, mint valaha 

– fogalmazott Kisida Fumio, hangsúlyozva, hogy Tokió és Szöul nem vesztegetheti tovább az időt. A mostani találkozó lehet az első lépés Japán és Dél-Korea közeledésében. Mindkét ország többször bírálta Észak-Koreát és Kínát, emellett mindketten az Egyesült Államok szövetségesei. A tervek szerint idén Joe Biden amerikai elnök is ellátogat a térségbe.

Japán és Dél-Korea viszonyára a mai napig is árnyékot vet a Koreai-félsziget 1910-től 1945-ig tartó japán gyarmati uralma, valamint Japán második világháborús szerepe.

A felek között Szöul szerint még mindig rendezetlen az egykori koreai kényszermunkások és a szexrabszolgaságba kényszerített koreai nők ügye. Jóllehet Tokió azzal érvel, hogy a kártérítési követeléseket rendezték egy 1965-ös, a kapcsolatok normalizálását célzó szerződésben, Szöul további kártérítési igényt jelentett be.

A diplomáciai kapcsolatok Mun Dzse In leköszönő dél-koreai elnök ciklusa idején süllyedtek mélypontra. Elnöksége alatt Mun egyszer sem látogatott Japánba, és nem fogadott egyetlen japán miniszterelnököt sem. Mun utódja, Jun Szok Jol azonban javítana a két ország viszonyán.

(A japán kormány sajtóhivatala által közzétett képen Kisida Fumio japán miniszterelnök (j4) átvesz egy levelet Csung Dzsin Szuktól, a dél-koreai parlament szóvivőjének helyettesétől (b4) a japán kormányfő tokiói rezidenciáján 2022. április 4-én. A japán kormányfő Japán és Dél-Korea kapcsolatainak rendezését sürgette a szöuli delegáció előtt, amely Jun Szok Jol leendő dél-koreai államfőt képviselte. MTI/EPA/Jiji Press/Japán kormány sajtóhivatala)