Indul az osztrák labdarúgó-bajnokság
A nemzeti bajnokság – Bundesliga – 36. szezonjának kezdetén az osztrák labdarúgás vezetőinek nem annyira a színvonal, avagy a nézőszám okoz fejfájást, mint a stadionokban növekvő erőszak. 2010-től tilos mindenfajta pirotechnikai eszközt bevinni a mérkőzések helyszínére. A nézőszám ugyan jócskán elmarad más európai országokétól, de az ausztriai mélypontot jelentő 1984/85-ös átlag a tavalyi szezonban megnégyszereződött, és ez bizakodásra ad okot.
A nemzeti bajnokság – Bundesliga – 36. szezonjának kezdetén az osztrák labdarúgás vezetőinek nem annyira a színvonal, avagy a nézőszám okoz fejfájást, mint a stadionokban növekvő erőszak. 2010-től tilos mindenfajta pirotechnikai eszközt bevinni a mérkőzések helyszínére. A nézőszám ugyan jócskán elmarad más európai országokétól, de az ausztriai mélypontot jelentő 1984/85-ös átlag a tavalyi szezonban megnégyszereződött, és ez bizakodásra ad okot.
Az első mérkőzést a tíz legjobb közé újonnan felkerült Wr. Neustadt –
Frank Stronachlegújabb kedvence – játssza az Austria Kärnten ellen, s ezzel elindult a 2008/2009-es szezon.A címvédő
Red Bullúj játékosokkal erősödött, a gólkirály Janko maradt. Úgy tűnik, vonzó volt az 1,5 millió eurós fizetés. Dietrich Mateschitz csapata edzőt is váltott: a holland Stevens már megkezdte a munkát a szintén holland Adriaanse helyett.A legnagyobb veszélyt az igencsak tőkeerős salzburgiakra az előző évi bajnok Rapid jelenti, ahol nincs változás, annál nagyobb az elszántság, hogy visszaszerzik a címet.
Az Austria Wien erősített, s amióta Frank Stronach távozott, viszonylagos nyugalom van a korábban sok babért szerzett csapatnál, amely most biztos harmadik és kupagyőztes.
A grazi SK Sturm rutinos játékosok és fiatal ígéretek jó keveréke, a szakemberek sokat várnak a csapattól.
A Ried tavaly folyamatosan meglepetésekkel szolgált, ám edzője nem túl magas célt tűzött ki: a kilencedik helyet.
Az Austria Kärnten mindennapjait most már nem terheli a vita, visszabontsák-e az EB-re épült stadiont, avagy sem – ez a nyugalom bizonyára segít. Új játékos az Austria Wientől érkezett.
A linzi LASK fiatalított, gyakorlatilag új életet kezd, a német Matthias Hamann edzővel, egy új szerb csatárral és az Austriától érkezett hátvéddel.
A Kapfenberg a cseh Marek Heinzcel erősített, a vágyálom a megszerzett nyolcadik hely megtartása.
A Mattersburg csaknem kiesett, most azzal vigasztalják magukat, hogy rosszabb már nem lehet. A csodát a magyar gólkirálytól, Waltner Róberttől várják.
Tizedikként küzdötte be magát Frank Stronach új liblingje, a Wr. Neustadt. 2010 végére készen áll a csapat stadionja is.
Egy kis statisztika
Az előző 35 szezonban a legtöbbször a Rapid volt a bajnok, őt követte az Austria. A harmadik FC Tirol sehol sincs, ami pedig a mostani bajnok salzburgiakat illeti, a Red Bull új csapat, az összesen öt salzburgi bajnoki címből kettőt hozott, és hála a tekintélyes anyagi támogatásnak, Dietrich Mateschitz közismert hatékonyságának további sikerek várhatók.
A sportág vezetői abban bíznak, hogy az érdeklődés egyre nő. A tavalyi szezonban egy-egy mérkőzést átlag 9027 néző követett a helyszínen, ami csekély visszaesés az előző évhez képest (180 mérkőzés, átlag 9284 néző, összesen 1 671 157). A csökkenést a labdarugó EB utáni csömörnek tudják be. A 2007-2008-as szám egyébként rekord volt, a negatív rekordot az 1984/85-ös évben jegyezték: mérkőzésenként 2613 néző. Akkor egyébként még 16 csapat küzdött a Bundesligában, összesen 240 meccset játszottak.
Az ausztriai közönség létszáma alaposan elmarad például a németországi mögött. A német bajnokságon, a lényegesen jobb infrastrukturális körülmények között átlag 41 904 szurkoló vált jegyet egy-egy meccsre (306–szor van erre lehetőség).
A legnagyobb ellenfél a huliganizmus
Talán ha sikerül leküzdeni a stadionok környékén ijesztően növekvő erőszakot, még több lesz a néző – vélik az osztrák labdarúgás vezetői, akik az óvintézkedések terén igyekeznek mindenben együttműködni a hatóságokkal. A minap tették közzé az összesítést: tavaly 400 százalékkal nőtt azoknak az atrocitásoknak a száma, amelyek feljelentést, vizsgálatot vontak maguk után, és részben ítélettel értek véget. A tavalyi 180 mérkőzésből csak 50 végződött incidens nélkül. Különösen az Austria, a LASK és a Rapid szurkolótábora engedte szabadjára indulatait, ha csapataik egymással kerültek szembe.
Tavaly 1591 esetben követte feljelentés a büntethetőnek ítélt cselekményeket, a testi sértés elkövetése miatt indított 277 eljárás viszont a 2005/06-os szezonhoz képest 413 százalékos emelkedés.
A huliganizmus megfékezésére a 2008-as Európa Bajnokság idején törvénybe iktatott szabályozás érvényben marad: eszerint aki sporteseményen verekedésben részt vesz, egy évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható. A verekedéseket gyakorlatilag ugyanazok a notórius garázdák kezdeményezik, segít, hogy mára kialakult egy 150 fős biztonsági csapat, amely ismeri őket. A nagyobb és veszélyesnek ígérkező mérkőzések idején védelmi övezettel vonják körbe a stadionokat. Ezáltal könnyebb már a belépés előtt kiemelni a szurkolók közül a potenciális bajkeverőket. A rendőrség adatcserével segíti a klubok dolgát: ha ők is ismerik a huligánok nevét, kitilthatják őket a stadionokból. Sokat várnak egy 2010-től érvényes rendelkezéstől: ekkortól tilos minden pirotechnikai eszköz bevitele a mérkőzésre, nem lehet égő fáklyával buzdítani a csapatot.
Az elriasztó intézkedéseken és a megtorláson túl eredményes lehet a pozitív hangulat megteremtése. Iskolákban, az egyesületek révén minél szélesebb körben terjed az „Erőszak elleni Hullám”: előadások, videoclipek, megfelelő feliratú pólók agitálnak a huliganizmus ellen, a békés sport örömei mellett. A célcsoport a 13 és 18 év közötti korosztály, azok, akik igen fogékonynak tűnnek az erőszakra.