Így enyhítené az olasz kormány az orosz gázfüggést

Mario Draghi kormánya ezt a megoldást találta ki.

2022. április 11., 19:45

Szerző:

Az Észak-Afrikából érkező gázmennyiség növeléséről írt alá szerződést az algériai Sonatrach és az olasz ENI energiavállalat – jelentette be Mario Draghi olasz miniszterelnök, aki hétfőn Algírban tárgyalt.

Mario Draghi az algériai elnökkel, Abdel-Madzsíd Tebbúnnal, valamint a kormányfővel, Ajmán Benabderrahmánnal folytatott megbeszélései után tartott sajtótájékoztatót.

Bejelentette, hogy szándéknyilatkozatot írtak alá a két ország energetikai együttműködéséről. Ezzel egy időben a Sonatrach és az ENI szerződésben rögzítette az Olaszországba szállítandó földgáz-kvóta növelését.

Az olasz kormányfő emlékeztetett: az ukrajnai háború első napjaiban ígéretet tett az olaszoknak, hogy kormánya gyorsan lép az oroszországi gáztól való függőség csökkentése érdekében. Hangsúlyozta, hogy az energiaimport diverzifikálásával az olasz lakosságnak és a vállalatoknak egyaránt védelmet nyújtanak a konfliktus következményeivel szemben. A kormányfő hozzátette, hogy Algéria Olaszország első számú kereskedelmi partnere az afrikai kontinensen.

Elemzések szerint Róma az algériai gázzal kívánja helyettesíteni az oroszországi szállítmányok egy részét. Az észak-afrikai ország Olaszország második legnagyobb gázbeszállítója.  

Olaszország éves gázfogyasztása mintegy 75 milliárd köbméter, s ennek  majdnem negyven százaléka, 29 milliárd köbméter érkezik Oroszországból. További húsz százalékot – 2020-as adatok szerint – Algéria szolgáltat, ezt a kvótát Róma negyven százalékra kívánja emelni a következő években, miközben ugyanannyival csökkentené az orosz gáztól való függőséget. Az Algériában tárgyaló olasz delegáció tagja volt Luigi Di Maio külügyminiszter, valamint a környezeti átmenetért felelős miniszter, Roberto Cingolani.

Az ENI energetikai nagyvállalat elnöke, Claudio Descalzi a szerződés előkészítéseként már április 3-án tárgyalt Algériában.

Az algériai gáz a Földközi-tenger két partját összekötő Transmed-vezetéken keresztül érkezik. Róma kapcsolódni kíván a tervek szerint Nigériából induló és Algérián keresztül Európába tartó gázvezetékhez is.

Az olasz és az algériai kormány közötti szándéknyilatkozatban szerepel az is, hogy a két ország együttműködik a zöld hidrogén és más megújuló energiaforrások fejlesztésében is.

Mario Draghi bejelentette, hogy az algériai elnök május végén Rómába látogat, július 18-tól pedig Algírban tartanak újabb kormányközi találkozót.

(Kiemelt képünk illusztráció. Az Északi Áramlat 2 gázvezeték csöveit pakolják egy hajóra Mukran kikötőjében 2021. június 1-jén. Fotó: Stefan Sauer / DPA/AFP)