Hibák furcsa láncolata, ami egy fiatal nő halálához vezetett
Óriási port kavart két évvel ezelőtt az akkor 32 éves Kathryn Steinle halála. A fiatal nő 2015. július 1-én San Francisco-ban, a Pier 14-en sétált édesapjával és egy barátjával, amikor egy lövedék nyakon találta. A lövést egy negyvenes kaliberű maroklőfegyverből adta le az országban illegálisan tartózkodó Jose Zarate. A férfi azt állította, véletlenül sült el a fegyver amikor kicsomagolta a kendőből amivel egy pad alá rejtettek amin ült. Steinle-t édesapja és a mentők is próbálták újjáéleszteni, sikertelenül. A mentőautóban meghalt.

Az ügy nem csak az embereket, de a politikusokat is megosztotta és vitát gerjesztett az olyan „menedékvárosoktól” (sanctuary city), mint amilyen San Francisco is.
A menedékvárosok lényege, hogy vezetésük korlátozza a kormánnyal való együttműködést az országban papírok nélkül tartózkodók elfogásában. Állításuk szerint ezt azért teszik, hogy a bűncselekmények szemtanúi vagy elszenvedői ne féljenek a hatóságokhoz fordulni attól tartva kiderül, nincsenek papírjaik és deportálhatják őket.
Donald Trump még választási kampánya alatt is azzal fenyegetőzött, hatalomra kerülése esetén megvonja a közbiztonság fenntartására szánt támogatást a menedékvárosoktól, ha nem működnek együtt a szövetségi hatóságokkal. Fő példaként Kathyrn Steinle ügyét hozta fel. A szintén sanctuary city-ként számon tartott Chicago polgármestere, Rahm Emanuel augusztusban be is perelte az elnököt bevándorlási politikája miatt – hangoztatva jogszerűtlen lenne a támogatásmegvonás.
Visszatérve Steinle ügyére, az emberöléssel vádolt Zarate-t a történtek után előzetes letartóztatásba helyezték, és börtönben is maradt a mostani ítélethirdetésig. Még a rácsok mögött adott interjút az ABC-nek, melyben elmondta, mi is történt azon a napon. Állítása szerint elég kábultan mászkált fel-alá a turisták egyik kedvenc helyén, a Pier 14-en. Nem sokkal korábban vett be egy maroknyi altatót, amit egy szemetesben talált. Mivel kába volt, leült egy padra, ami alatt észrevett egy csomagot. Kibontotta a rongyba tekert valamit, ami egy negyvenes kaliberű SIG Sauer volt. Állítása szerint a fegyver elsült, megpattant, így találta el Steinle-t.
FBI-ügynök nyitott kocsijából emelték el a fegyvert
A nyomozás során kiderült, hogy a SIG Sauer-t egy szövetségi nyomozó autójából lopták el pár nappal a tragédia előtt. A férfi hivatalos ügyben érkezett San Franciscóba és az utcán leparkolt – nem mellesleg nyitva hagyott – kocsijából tűnt el a fegyver. Ezt rögtön jelentette a helyi rendőrségnek és az FBI-nak is. A szövetségi nyomozóiroda országos körözést adott ki a fegyverre, de nem küldtek helyszínelőket, hogy átvizsgálják a nyomozó kocsiját. Emiatt később a család a szövetségi nyomozóirodát is feljelentette hanyagságért a város vezetése és a bevándorlási hivatal mellett. A bíró visszautasította keresetüket.
A 45 éves Jose Ines Garcia Zarate pere ma zárult le. A férfit felmentették a nem szándékos emberölési vádak alól, de bűnösnek találták lőfegyver illegális birtoklásáért. Zaratet három éves börtönbüntetést kapott – ebből kettőt már leült. Utána kiadják Mexikónak.
Zarate Guanajuátóból érkezett az Egyesült Államokba még a kilencvenes évek elején. Már ötször deportálták, legutóbb 2009-ben. Kábítószer birtoklásáért és előállításért elítélt bűnöző, éppen feltételesen volt szabadlábon Texas államban a tragédia idején.
Katheryn Steinle bátyja az ítélet után azt nyilatkozta: egy sor rendszerhiba vezetett a tragédiához és a mostani ítélethez. – Egyáltalán nem lepődtem meg. Az igazságszolgáltatás már az elején cserbenhagyta Kate-et. Attól kezdve, hogy a számtalan kábítószeres vád után szabadon volt, egészen addig, hogy nem tartották fogva kiadatásáig. A szövetségi nyomozó gondatlansága, hogy nyitott autóban hagyott egy töltött fegyvert. Hiba hiba hátán – mondta Brad Steinle, aki hozzátette, az ítélet sehogyan nem érinti őket, mert testvérét semmi sem hozza vissza.
Az amerikai elnök, Donald Trump kihasználta az alkalmat, hogy Twitteren az esetet összekösse az illegális migrációval: „Becstelen ítélet Kate Steinle ügyében! Nem csoda, hogy országunk lakosai dühöngnek az illegális bevándorlás miatt.” Az államügyész Jeff Sessions San Francisco menekültvárosi státuszát hibáztatta a történtekért.
A védőügyvéd, Francisco Ugarte azt mondta, hogy Zarate származásának és bevándorlói státuszának semmi köze nem volt a balesethez. Nem szeretnék, ha ezt a borzalmas tragédiát arra használnák fel, hogy tovább mélyítsék az ellentéteket és tömeges deportálást hajtsanak végre.
Júniusban a képviselőház elfogadta a Kate Törvényét (Kate’s Law) - ami szigorítaná a büntetését azoknak a korábban kitoloncolt bevándorlóknak, akik ismételten megpróbálnak belépni az ország területére. A képviselőház igen a szenátus még nem fogadta el.