Hetvenhét diáklányt mérgeztek meg Afganisztánban
Kórházba szállítottak 77 diáklányt Afganisztánban, akiket megmérgeztek egy Szári-Pul északi tartománybeli általános iskolában, de nincsenek életveszélyben. Továbbá hét tanár és öt szülő is mérgezést szenvedett.
Ismeretlen személyek behatoltak a lányiskolába és mérget helyeztek el az osztálytermekben, amelynek hatása miatt a több diákot is kórházba szállítottak. A lányok nincsenek életveszélyben, állapotuk stabil – közölte Mohamed Nazari, a tartományi rendőrség szóvivője. Az ügyben nyomozás indult, de a rendőrség még nem árulta el, hogy milyen méreganyagot használtak, ahogy azt sem, hogy van-e már gyanúsított.
A szomszédos Iránban az utóbbi hónapokban több száz tanintézményben összesen 13 ezer diáklány vált mérgezés áldozatává, amit a hatóságok szerint bosszúból követtek el ellenük, amiért részt vettek a hidzsáb, vagyis a muszlim fejkendő kötelező viselése elleni tüntetéseken.
Afganisztánban a szélsőséges tálibok a hatalomba való visszatérésük után szigorúan korlátozták a nők jogait, ismét rájuk kényszerítették az iszlám vallás értelmezésük szerinti szigorú előírásait, kizárva őket a közéletből és nagyrészt az oktatásból. A nők oktatási, munkavégzési és egyéb szabadságjogaiért tüntetők megmozdulásait sorra elfojtották. Idén már lányok nélkül indult a tanév a középiskolákban, miközben segélyszervezetek és volt afgán politikusok is sürgették, hogy az oktatási intézmények a lányok és a nők számára is nyíljanak meg. A tálibok jelenleg csak 12 éves korig engedélyezik a lányok számára az oktatást, bizonyos feltételek mellett.
A nőket a radikálisok 1990-es évekbeli kormányzása alatt is kizárták az oktatásból. A tálibok 2001-es amerikai katonai beavatkozást követő bukása nyomán a nők részaránya az afganisztáni egyetemeken 20 év alatt a húszszorosára emelkedett. Az ENSZ adatai szerint míg 2001-ben számuk mintegy ötezer volt, 2020-ra már százezernél is több lány tanult a felsőoktatásban.
(Kiemelt képünk: illusztráció. Fotó: Ahmad SAHEL ARMAN / AFP.)