Hamis történelem készteti bojkottra a magyar zsidókat
A Mazsihisz – Magyarország vezető zsidó szervezete – bojkottálni fogja a 2014-es hivatalos holokauszt-emlékévet, amennyiben a megemlékezések nem mutatják világosabban a magyarok szerepét a deportálásokban és a zsidók legyilkolásában az ország náci német megszállása alatt 1944–45-ben.
Egy ilyen megemlékezésre – amikor eléri csúcspontját a rendezvénysorozat – nyár elején kerül sor, amely felidézi, hogy 1944 júniusában 437 000 magyar zsidót deportáltak a német koncentrációs táborokba néhány hét leforgása alatt, írja a Reuters hírügynökség. A Mazsihisz rámutat arra, hogy a magyarok nagymértékben közreműködtek az 1944-es akcióban, amikor az ország már egy ideje német megszállás alatt volt. Előtte, Horthy Miklós kormányzó vezetése alatt zsidótörvények sora kövezte ki az utat a népcsoport üldözéséhez. A mai magyar politikai hatalom – a zsidó szervezet felfogása szerint – igyekszik kitörölni a magyarok társutas szerepét, ami egyértelmű történelemhamisítás, melynek az a kizárólagos célja, hogy a háború utolsó évében történt zsidók elleni túlkapásokat kizárólag a megszálló nácikra hárítsa.
Nem nézi jó szemmel a Mazsihisz Budapesten egy oktatási központtal egybekötött holokausztmúzeum megépítésének tervét a történelem átírására utaló jelek miatt.
Heisler András, a szervezet elnöke szerint rosszat sejtet az újonnan alapított történelmi intézmény élére kinevezett igazgató személye is, aki a több tízezer zsidó deportálását – amire már 1941-ben sor került – „idegenrendészeti eljárásnak” nevezte.
Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz egyik vezető funkcionáriusa saját sorsa felemlítésével illusztrálja a korabeli eseményeket abban az országban, amelynek állampolgára volt: Nem a németek zártak gettóba, hanem magyar katonák és fasiszták – nyilatkozta a Reutersnak.
Áder János, Magyarország köztársasági elnökének nemrégiben tett kijelentése figyelmet keltett, mivel a gyakorlatban elismerte, hogy vannak olyan körülmények a magyar történelemben, amelyről az ország vezetőinek nehezére esik nyíltan beszélni.
– Auschwitz több száz kilométerre van Magyarországtól, mégis része a magyar történelemnek – nyilatkozta Áder János, és hozzátette: „félmillió honfitársunk halt meg” a haláltáborban.
Kalle Holmberg
kalle.holmberg@dn.se
Fordította: Markó Beáta