Greenpeace-győzelem az adriai olajfúrótornyok kapcsán
Kiszállt az OMV és a Marathon Oil az Adriai-tenger horvát szakaszára tervezett olajkitermelési projektből.
A Greenpeace nemrég kampányt indított és az OMV bécsi székháza előtt tüntetett az ellen, hogy az osztrák cég olajkitermelésbe kezdjen az Adria horvát szakaszán. A tiltakozáshoz néhány hét alatt 21 ezren csatlakoztak.
Mint ismeretes, a horvát kormány a közelmúltban olajkitermelési engedélyt adott ki az Adriai-tenger horvát szakaszára. A tervezett fúrótornyok mindössze tíz kilométerre lennének nemzeti parkoktól vagy olyan történelmi városoktól, mint Dubrovnik – olvasható a Greenpeace közleményében.
A környezetvédők szerint nem olajfúrótornyokra, hanem a napsütötte országban hamar megtérülő megújuló energiahordozókba kellene fektetni. Ezt támogatná a horvát közvélemény több mint 90 százaléka is. Az ország lakosságának többsége ugyanis ellenzi az olajkitermelést. 74 százalékuk népszavazást szeretne az ügyben: szerintük ilyen horderejű kérdésről nem a kormánynak kellene döntenie a fejük felett.
A Greenpeace online aláírásgyűjtésbe kezdett, a céljuk, hogy a horvát kormány vonja vissza olajkitermelési terveit és ne veszélyeztesse az Adriai-tenger élővilágát, valamint a horvát gazdaság húzóágazatának számító turizmust.
A horvát kormány az Adriai-tenger horvát szakaszának 90 százalékát kívánja megnyitni a kőolaj- és földgázkitermelés előtt, ezért 2015 elején kiadta az olajfúrási engedélyt az első öt olajcégnek. A fúrótornyok számát nem korlátozták: a vállalatok annyi platformot telepíthetnek, amennyit akarnak.
A horvát Adrián végzett olajkitermelés terve a Greenpeace információi szerint még nem visszafordíthatatlan. A horvát törvények értelmében a kormányzatnak és a vállalatoknak 2015 áprilisáig kellett volna aláírniuk a koncessziós szerződéseket, de azok máig nincsenek aláírva, részben a Szlovénia és Olaszország kormányai által elindított, határon átívelő környezeti hatásvizsgálatnak, valamint az SOS az Adriáért-koalíció kampányának.
(Forrás: Greenpeace)