Újságírókat, művészeket, nőjogi aktivistákat mentett ki Franciaország Afganisztánból
Egy kimentett fotós szerint a franciák és az amerikaiak teljesen másképp kezelik a menekülni vágyó afgánokat.
Több mint háromszáz afgán menedékkérőt menekített ki szerdán a francia hadsereg két repülőgéppel a kabuli repülőtérről Párizsba, az abu-dzabi francia katonai támaszpont érintésével, s a nap folyamán további két, afgánokat evakuáló repülőgép érkezik a Roissy repülőtérre – jelentette be a francia hadsereg vezérkari szóvivője.
Egy Airbus A330-as típusú gép hajnali 3 órakor landolt Párizsban, fedélzetén több mint 240 emberrel, többségében afgánokkal, de 22 francia és egy brit állampolgár is utazott a gépen – közölte Pascal Ianni ezredes. Ezt követően egy A400M típusú gép reggel 8 óra 40 perckor mintegy száz emberrel érkezett, fedélzetén jelentős többségében afgánokkal, de öt francia állampolgár is utazott velük. Két további repülőgép várható szerda este és csütörtök hajnalban – tette hozzá a szóvivő.
A keleti Bas-Rhin (Alsó-Rajna) megye prefektusa, Josiane Chevalier eközben sajtótájékoztatón bejelentette, hogy csütörtökön 150 afgán menedékkérőt fogad be Strasbourg városa. Az embereket egy hotelben helyezik el a koronavírus-járvány miatti hatósági karantén, illetve az adminisztratív eljárás lefolytatásának idejére. Az afgánok először egy két hétre szóló vízumot kapnak, ezen időszak alatt nyújthatják be a menedékkérelmüket.
A többi NATO-tagállammal ellentétben a francia hadsereg már 2014-ben kivonta a csapatait Afganisztánból, s 2014 és 2019 között a hadsereget korábban segítő afgánokat és családjaikat is evakuálta Franciaországba. Az amerikai csapatkivonást megelőzően pedig 2021. május és július között 623 olyan afgán állampolgárt és hozzátartozóit szállították el a franciák, akik a francia nagykövetség és intézmények, illetve szervezetek munkáját segítették.
A tálibok augusztus 15-i afganisztáni hatalomátvétele óta Franciaország az Apagan hadműveletben több mint kétezer embert evakuált, ők elsősorban a civil társadalomnak a tálibok célpontjává vált személyiségei, újságírók, művészek, tanárok vagy a nők jogaiért küzdő aktivisták. A művelet központja a kabuli repülőtér, ahonnan Abu-Dzabiba menekítik az embereket, és onnan szállítják tovább őket Franciaországba.
Rada Akbar afgán fotóművész már Párizsban mondta el a BFM francia hírtelevíziónak, hogyan menekítették ki a francia nagykövetség kabuli épületébe bemenekült afgánokat a francia kommandósok a tálibok uralta városon keresztül a repülőtérre. „Amikor beléptünk a nagykövetségre, két csoportra osztottak minket: franciákra és külföldiekre. Aztán minket ismét kettéosztottak: egyik oldalra mentek az afgánok, minden más állampolgár pedig a másik oldalra” – mondta a nő. Az afgánokon kívül mindenkit átvittek az amerikai nagykövetségre, ahonnan helikopterrel szállították őket a kabuli nemzetközi repülőtérre.
A fotóművész szerint a franciák és az amerikaiak teljesen másképp kezelik a menekülni vágyó afgánokat. „Az amerikaiak nem voltak hajlandók helikoptert küldeni az afgánokért, így a franciáknak kellett megoldást találni arra, hogyan jutunk ki a nagykövetségről. Három éjszakát vártunk. Három nap után buszokkal jöttek értünk. Azt hiszem, tárgyaltak a tálibokkal arról, hogy szárazföldön evakuálhassanak minket a repülőtérig" – hangsúlyozta a nő.
A francia hatóságok egyébként nem is tagadják, hogy folyamatosan egyeztetnek a tálibokkal a nagykövetségre bemenekülő afgánok biztonságos átszállításáról a repülőtérre. „Tizenöt busz jött értünk. Több százan voltunk a nagykövetségen. Mind felszálltunk. A francia különleges erők kísértek a repülőtérig. Két órán át tartott az út, pedig általában alig negyedóra. De sikerült kiérni a repülőtérre” – mondta a fotóművész.
Gabriel Attal kormányszóvivő a szerdai kormányülés után ugyanakkor megerősítette, hogy Franciaország napokon belül lezárja a légihidat, és abbahagyja az afgánok kimenekítését Kabulból, ha az Egyesült Államok az augusztus 31-i határidőig kivonja katonai erőit Afganisztánból.
(Kiemelt képünk: A kabuli nemzetközi repülőtérre mennek helyi lakosok, miután elterjedt a hír, hogy külföldi országok vízum nélkül is kimenekítik az afgánokat. MTI/EPA)