Féltik Kínától és Oroszországtól a nyugati gyógyszergyártók az mRNS-technológiát
A Financial Times szerint a Johnson & Johnson, a Pfizer, a Moderna és a Novavax lobbistái attól tartanak, hogy Kína és Oroszország túl nagyot lépne előre.
A Financial Times úgy tudja, elkezdtek lobbizni Washingtonban az olyan nagy gyógyszergyártó cégek, mint a Johnson & Johnson, a Pfizer, a Moderna vagy épp a Novavax, mert attól tartanak, hogy a Biden-adminisztráció másképp áll majd a Covid-vakcinák szabadalmaihoz, mint elődje.
India és Dél-Afrika még tavaly októberben javasolta a WTO világkereskedelmi szervezetnek, hogy a járvány elleni védekezést segítendő tegyék „szabad forráskódúvá” a koronavírus elleni készítményeket. A kezdeményezést azóta 60 ország írta alá – számolt be róla a 444.
A tervet nemcsak a Trump-adminisztráció, de több nagyhatalom, mint az Európai Unió és Nagy-Britannia is ellenezte, azonban Joe Biden kereskedelmi minisztere, Katherine Tai egy WTO-ülésen, úgy fogalmazott: „A piac megint nem tudta kielégíteni a fejlődő országok egészségügyi igényeit, emiatt végig kell gondolnunk, hogy a kereskedelmi szabályaink milyen módosításával és megreformálásával tudjuk megmutatni, hogy mit tanultunk ebből.”
Az amerikai gazdasági lap szerint a nagy gyógyszergyárak lobbistái arról igyekeztek meggyőzni a velük tárgyaló kormányzati és fehér házi tisztviselőket, hogy ha lemondanak a szabadalmaikról, azzal Kína és Oroszország hatalmasat lépne előre az újító mRNS-technológiában, amelyekkel később másféle vakcinákat, illetve eredményes rák- és szívgyógyszereket is tudnának gyártani. A nagy gyártók szerint az oltóanyagok gyártási tempója nem a szabadalmak, hanem a gyártástechnológiai problémák és egyes összetevők szűkössége miatt ilyen lassú.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: MTI | Balázs Attila)