Ezek voltak 2017 legnagyobb botrányai a világon
A Weinstein-botrány
Senkit sem fog meglepni, hogy a Hollywoodban kirobbant szexuális zaklatási botrányokkal nyitjuk a sort. 2017. október 5-én jelent meg a The New York Timesban az a cikk, amely beszámol a sikeres producer, Harvey Weinstein több évtizeden át tartó szexuális zaklatási ügyeiről. Rose McGowan és Ashley Judd álltak elő a történeteikkel, de nem sokkal később Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie és nemrégiben Salma Hayek is beszámolt a producer minősíthetetlen viselkedéséről. Weinstein több nőt megerőszakolt, arra kényszerített, hogy lefeküdjön vele azért, hogy elősegítse karrierjét. Voltak, akiktől masszázst kért, vagy közös zuhanyzást, és olyanok is, akik előtt levetkőzött. Weinsteint október nyolcadikán kirúgták saját cégétől, majd szépen sorban az összes filmes szervezettől, köztük a Producers Guild of Americából és az Oscar-jelölőbizottságból is. A producer ellen jelenleg nyomozás folyik.
A botrányból nőtt ki az interneten terjedő #metoo-kampány, amely elérte Magyarországot is. Nálunk elsőként Marton László egykori színházigazgató került a reflektorfénybe, amikor Sárosdi Lilla színésznő a nyilvánosság elé állt azzal, hogy a Vígszínház főrendezője és volt igazgatója húsz évvel ezelőtti szexuálisan zaklatta egy kocsiban. Később Kerényi Miklós Gábornak és Havas Henriknek is felelnie kellett zaklatási vádakra.
A Fillon-ügy
A francia választási kampányban robbant a bomba az egyik jelölt, François Fillon körül. Január 25-én a Le Canard enchaîné szatirikus lap számolt be arról, hogy 1998 és 2007 között, majd 2012-ben is, míg Fillon parlamenti képviselő volt, felesége egy fiktív munkáért kapott tetemes összegű fizetést. A jelölt nem volt hajlandó kiszállni az elnöki székért folyó versenyből, de már az első körben, április 23-án alulmaradt.
Kim Dzsongun bátyjának a meggyilkolása
Február 13-án mérgezték meg az egyik maláj reptéren Kim Dzsongnamot, az észak-koreai diktátor féltestvérét. Az abszurd elemekben bővelkedő gyilkosságot két nő követte el, akik állításuk szerint azt hitték, egy valóságshow-ban vesznek részt, amikor folyadékot öntöttek a férfi arcába. Mint később kiderült, a folyadék a VX nevű idegméreg volt. Kim Dzsongnam szemben állt a testvére vezette diktatúrával, így megindultak a találgatások, miszerint a nők az észak-koreai titkosszolgálat ügynökei voltak, több társuk is volt, akik viszont visszatértek Észak-Koreába a támadás után. Mindketten a maláj bíróság előtt várják az ítéletüket. Az eset volt az egyik oka, hogy az Egyesült Államok visszatette Észak-Koreát a terrorizmust támogató államok listájára.
Hatalmas baki az Oscar-díjátadón
Február 26-án, az éves Oscar-díjátadón a legjobb filmnek járó díjat Warren Beatty és Faye Dunaway adta át. Előbbi tévesen a La La Landet (Kaliforniai álom) nevezte meg győztesként, néhány másodperccel később viszont az derült ki, hogy valójában a Moonlight (Holdfény) kapta az aranyszobrocskát.
A végzetes malőrhöz az vezetett, hogy Beattynek és Dunaway-nek színpadra lépés előtt nem a legjobb filmről, hanem a legjobb női főszereplőről szóló borítékot adta át a megbízott könyvvizsgáló és tanácsadó cég, a PricewaterhouseCoopers munkatársa, ezt az Oscart viszont korábban Emma Stone vehette át a La La Landben nyújtott alakításáért. A botrány miatt az amerikai filmakadémia megszakította az együttműködést a PricewaterhouseCoopersszel.
Szír vegyi fegyverek
Április 4-én a Bassár el-Aszad vezette szír kormányerők megtámadták az Idlib tartományi Kán Sejkúnt. Legalább 58 ember, köztük 11 gyerek halt meg. Utóbb kiderült, hogy a támadásban szaringázt használtak, tehát vegyi támadásról van szó. A hagyományos tünetegyüttesnek megfelelően az áldozatok közül sokan megfulladtak vagy elájultak, néhányuknak habzott a szája és hánytak is. Bár a kormányerők tagadták, hogy ők felelnének a borzalomért, az ENSZ szerint már 2016 októberi vizsgálatuk bebizonyította, hogy a szír kormányerők 2014 és 2015 között legalább háromszor vetettek be klórgázt a támadásaik során.
Kibertámadás
Májusban fertőzött meg világszerte rengeteg számítógépet a WannaCry zsarolóvírus. Százötven ország gépeit érintette a támadás, köztük magyarországi rendszereket is, amiért a Kormányzati Eseménykezelő Központ riasztást is kiadott. Egy ehhez hasonló vírus támadott júniusban is. Ukrajnában jelentették az első eseteket, amely bankokat és a repülőteret is érintette. Ez utóbbi a 2016-ból ismert Petya zsarolóvírus egy új variációja volt.
Donald Trump meneszti az FBI igazgatóját
Május 9-én váltotta le pozíciójáról James Comey-t, az FBI vezetőjét Donald Trump amerikai elnök. Comey állítólag azért szúrta Trump szemét, mert a férfi felelt azért a vizsgálatért, amely a milliárdosból lett elnök oroszországi kapcsolatait és a kampányához feltehetően nyújtott putyini segítséget tárta fel. Trump döntését a Clinton-féle e-mail-kiszivárogtatásokkal magyarázta (mint ismert, 2016-ban hozta nyilvánosságra a Wikileaks Hillary Clinton több mint 1200 e-mailjét, amelyet a volt first lady még külügyminiszterként írt az iraki háborúval kapcsolatban, és amelyeket szabályellenesen a magánszerverén tárolt). Comey nem javasolt vádemelést Clinton ellen.
Júliusban aztán tovább dagadt az orosz befolyásról szóló botrány. Ekkor Donald Trump Juniorról, az elnök legidősebb fiáról írt cikket a The New York Times, amelyben állítják, Trump Jr. még a 2016-os választási kampány alatt találkozott egy orosz ügyvéddel, hogy olyan információt szerezzen tőle Clintonról, amellyel gyengítheti apja opponensének kampányát. A találkozón, amelyet a Trump Towerben tartottak, állítólag Jared Kushner, az elnök lányának, Ivanka Trumpnak a férje is jelen volt.
Rasszizmus elleni tiltakozás
Szeptemberben egy NFL amerikai futballrangadón több játékos is térdre ereszkedett az amerikai himnusz alatt, ezzel tiltakozva az országban uralkodó rasszizmus és Donald Trump kijelentései ellen. Az első térdelés még a 2016-os előszezonban történt, amikor az egyik meccsen a San Francisco 49ers akkori irányítója, Colin Kaepernick így tiltakozott a feketék elleni rendőri erőszak ellen. Trump kellően durva szavakkal illette a tiltakozó játékosokat, akik azért is kiálltak a mozgalmat indító társuk mellett, mert állítólag az elnök a kirúgását követelte a klub tulajdonosától.
Katalán népszavazás
Október elsején rendezte meg a Carles Puigdemont tartományi elnök vezette katalán kormány azt a függetlenségi népszavazást, amelyet a spanyol alkotmánybíróság korábban illegálisnak nyilvánított. A referendumon összetűzések törtek ki, a rendőrségi túlkapások mintegy nyolcszáz sérültet hagytak maguk után, de a függetlenségpárti voksok győztek. Puigdemont némi hezitálás után kikiáltotta Katalónia függetlenségét, amitől Mariano Rajoy miniszterelnök és kormánya nem volt túlságosan elragadtatva, a spanyol ügyészség pedig nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a katalán elnök ellen. Ez elől Puigdemont Brüsszelbe menekült, több munkatársát azonban letartóztatták. Az elfogatóparancsot azóta visszavonták, Puigdemont pedig a függetlenségpártiak győzelmével végződött decemberi, helyi parlamenti választások után azt mondta, külföldön hajlandó tárgyalni Rajoy-jal.
Robert Mugabe bukása
A Zimbabwét 37 éven át irányító elnök hatalma novemberben rendült meg, miután leváltotta Emmerson Mnangagwa alelnököt, minden kétséget kizáróan azért, hogy helyette a feleségét, a dél-afrikai Grace Mugabét nevezze ki. Mnangagwa leváltásának a hátterében a kormányzó Zanu-PF-ben zajló belső konfliktus áll a függetlenségi harc vezetőiből álló régi gárda és a párt új generációja között. Menesztése után Mnangagwa Kínába menekült, a vezérkari főnök pedig figyelmeztette Mugabét, hogy a hadsereg beavatkozik, ha nem hagyja abba. Mugabe nem törődött a figyelmeztetéssel, a hadsereg pedig beváltotta, amit ígért, és november 15-én elfoglalta a közmédia épületeit, őt pedig házi őrizet alá helyezte. Utódja a száműzött Mnangagwa lett, aki a folytonosság érdekében nemcsak hogy biztonságot ígért Mugabénak és családjának, hanem azt is, hogy a bukott elnök megtarthatja a vagyonát. Mugabét egyébként még októberben jelölték az Egészségügyi Világszervezet, a WHO jószolgálati nagykövetének. Ez ellen Justin Trudeau kanadai miniszterelnök is felemelte a szavát, mondván, egy olyan emberről van szó, akit számtalan emberi jogi visszaéléssel vádoltak, és aki diktatúrát épített ki Zimbabwében. Rossz bolondok napi tréfa – ítélte el a jelölést a kanadai miniszterelnök, aki egy éve még látványosan meggyászolta a kubai diktátor, Fidel Castro halálát.
A Kennedy-akták
Októberben elérhetővé váltak az egykori amerikai elnök, John F. Kennedy halálával kapcsolatos iratok. A probléma csak az volt, hogy a közel 3100, eddig titkosított dokumentumból több mint kétszáz továbbra is titkosítva maradt. Donald Trump szerint ennek oka, hogy nyilvánosságra hozataluk nemzetbiztonsági kockázatot jelent az Egyesült Államok számára. Hogy miért, arra az amerikai elnök nem adott magyarázatot, nehogy véletlenül kihúzza a szőnyeget az összeesküvés-elméletek alól. JFK halála körül ebből rengeteg van.
Vége Kevin Spacey karrierjének
A sort a hollywoodi szexuális zaklatási botránnyal kezdtük, és azzal, pontosabban Kevin Spacey esetével fejezzük be. Az Oscar-díjas színészt egy, az abúzus idején kiskorú pályatársa, Anthony Rapp színész vádolta meg elsőként, ami után Spacey – aki éveken át titkolta homoszexualitását – kiállt a nyilvánosság elé, hogy elmondja, meleg. Coming outja időzítését kifogásolták egyes jogvédők, akik szerint azért most állt ki szexuális beállítottságával a színész, hogy elterelje a figyelmet az ellene szóló vádakról. Az egyre dagadó botrányban – még az előtt, hogy korábbi munkahelye, a londoni Old Vic színház húsz munkatársa is panaszt nyújtott volna be ellene – törölték a főszereplésével játszódó Kártyavár (House of Cards) című sorozatot, a Netflix teljesen megszakította vele a munkakapcsolatot, és ha ez nem lett volna elég, néhány csatorna jelezte, hogy többé nem vetíti Spacey filmjeit. Ezzel egyértelművé vált, hogy a Közönséges bűnözők, a Hetedik, az Amerikai szépség és a Nyomd, bébi, nyomd! sztárjának befellegzett. Semmi nem példázta ezt jobban, mint hogy az Oscar-díjas rendező, Ridley Scott anélkül vágta ki a készülő filmjéből, A világ összes pénzéből, hogy akár csak egy szót is szólt volna neki.