Életéért küzd az olimpikon gyereke
Lengyelország egyik legnevesebb és nagyon kedvelt sportolója Bartlomiej Bonk, aki a londoni olimpián érmet is szerzett hazájának súlyemelésben. Nem csoda hát, ha nagy port vert fel az az orvosi hiba, amely miatt a neves olimpikon most született ikrei közül az egyik egy hete az életéért küzd.
A két kislány közül az első, Maja szerencsés volt, minden gond nélkül jött a világra. A második, a kis Julia azonban túlságosan hosszan kínlódott az anyaméhben, ezért oxigénhiánnyal született és rendkívül súlyos az állapota.
Az édesanyának, Barbara asszonynak orvosi utasításra kellett természetes úton szülnie, noha az ikerterhesség mindig fokozott veszélyeztetettséget jelent. Az asszony a hosszú vajúdás során kérte is a jelen levő orvosokat, végezzenek rajta császármetszést, de kérését elutasították. Utólag azt mondta az osztályvezető orvos: Lengyelországban nincs arra lehetőség, és nem is szokás, hogy a szülő anya kérésére végezzenek el ilyen műtétet, ezt csak szakmailag indokolt esetben teszik meg.
Barbara Bonk terhessége minden komplikáció nélkül zajlott le, de a szülés várható időpontja előtt egy hónappal került kórházba. A koraszülés ikerterhességnél nem ritka. Az első kislány minden probléma nélkül megszületett, egészséges is. A második a szülés után a tízpontos Apgar skála alapján csupán egy pontot kapott – küzd az életéért, nem reagál az ingerekre, lélegeztetőgépre kapcsolták.
Az egy héttel ezelőtti szerencsétlen szülés után az opolei kórház nőgyógyászata-szülészete egy különleges bizottságot hozott létre, amely az eset körülményeit vizsgálja. Azt már elismerték, hogy a szülés levezetésénél rendellenességekre bukkantak. A kórház igazgatója, Aleksandra Kozok bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt feljelentést tett az ügyészségen, ugyanakkor az osztályvezető főorvost és helyettesét már elbocsátotta állásából.
Az ügyészség úgy döntött, hogy mindezek alapján megindítja a vizsgálatot a Bonk család drámája ügyében. Arra akarnak megfelelő szakértői választ kapni, hogy a szülésnél elkövettek-e orvosi műhibát.
Az olimpikon a médiának felindultan meséli, hogy ő is, és felesége is maximálisan bíztak a szülést vezető orvosban. Az eleve a császármetszést javasolta az ikerterhesség 8. hónapjában megindult szülésnél, de felettesei a természetes szülés mellett döntöttek. Hogy miért, ezt kell a vizsgálatnak kiderítenie – de a kisbaba nincs túl az életveszélyen. „ Az összes erőmet szeretném ennek a pici lénynek odaadni, de itt állok erőtlenül és tehetetlenül” – kesereg az élsportoló.