Éhező katonák vadásznak a menekültekre Szomáliában
Szomália, Dhobley – Lázadókat, terroristákat kellene üldözniük, de inkább menekültekre vadászik - a kenyai kormánytól kapott fegyverekkel - a szomáliai katonák egy része. Azt mondják, azért fosztogatnak és kereskednek a fegyvereikkel, mert hónapokig nem kapnak fizetést.
Legújabb áldozatuk egy ötfős család, amelyet akkor tartóztattak fel, amikor át akarták lépni a határt. A szülőket kifosztották és elrabolták három lányukat, akiket később – elmondásuk szerint – megerőszakoltak. A lányok állítása szerint elrablóik a szomáliai-kenyai határon dolgozó katonák voltak. Állításukat alátámasztja egy kenyai menekülttábor vezetője is, aki azt mondja, naponta találkozik olyanokkal, akiket a határőrök támadnak meg. Az esetekről készült jelentéseket eljuttatták már a szomáliai kormánynak is, de azok válasz nélkül maradtak.
A kenyai rendőrség tett eddig legtöbbet az inzultusok megfékezéséért. Olyan határőröket tartóztattak le, akik fegyvereiket akarták eladni élelemért cserébe. Kenya egyébként régóta támogatja a határőrség tagjait, ruhákat, bakancsokat, fegyvereket ad nekik, hogy harcoljanak az iszlamista csoportok ellen. Ennek ellenére a katonák egyre gyakrabban fordulnak saját támogatóik ellen.
Néhány, név nélkül nyilatkozó katona azt mondta, volt, hogy hónapokig nem kaptak bért és ételt is csak ritkán. A fizetésüket a parancsnokok tartották vissza, de ha fizettek is, különböző indokokkal csökkentették a bérüket.
A cikk folytatását elolvashatja az
AfriPort.huoldalán!