Drámai beszédet mondott az Európai Unió vezetője
Juncker pénteken az Európai Közösséget felváltó, és az Európai Uniót létrehozó maastrichti szerződés megszövegezésének 25. évfordulóján tartott megemlékezésen arról beszélt: tíz éven belül Európa világgazdasági részesedése a jelenlegi 25 százalékról 15 százalékra fog csökkenni. Húsz éven belül pedig egyetlen európai állam sem lesz tagjai a legfejlettebb gazdaságokat tömörítő G7-csoportnak.
Mint mondta, a XX. század elején Európa lakossága az emberiség 20 százalékát képviselte, ez a XXI. század elejére 5-7 százalék közé csökkent, és az évszázad végére 4 százalék alá süllyed.
Mint mondta, „teljes tévedésben vannak azok, akik úgy gondolják, hogy eljött az ideje a rombolásnak, Európa darabokra törésének, annak, hogy megosszanak minket. Az Európai Unión kívül, különálló országokként nem fogunk létezni.”
Juncker ezzel a Franciaországban, Olaszországban, Lengyelországban és Magyarországon megerősödő nacionalista és populista mozgalmakra utalt, illetve az ezek nyomán fokozódó EU-ellenességre.
Az Európai Bizottság elnöke szerint a menekültválság – amely során mintegy 1,4 millió migráns érkezett Európába tavaly év eleje óta – lerombolta azt az elképzelést, hogy az Európai Unió mint közösség a közösen elfogadott szabályokon alapul. Mint mondta, ez azért történt, mert egyes tagországok elutasították ez együttműködést az Európai Bizottsággal a menekültkvóták ügyében.
„Ez valami új. A világháború óta először fordul elő, hogy nem minden tagállam fogadja el a közösen kialakított szabályokat” – fogalmazott, hozzátéve, hogy az Európai Unió többé már nem egy szabályokon alapuló rendszer, mert egyes tagállamok ellenkezése felborította ezt az alapelvet.
(Reuters)