Dánia támogatja a svéd javaslatot, hogy a dzsihadisták elítélésére nemzetközi különbíróságot hozzanak létre
Dánia támogatja Svédország javaslatát, hogy nemzetközi különbíróságot hozzanak létre az Iszlám Állam által elkövetett háborús bűncselekményekkel vádolt dzsihadisták elleni perek lefolytatásához - közölte Lars Lokke Rasmussen dán miniszterelnök, aki svéd hivatali partnerével, Stefan Löfvennel tárgyalt szerdán Stockholmban.
- Egyikünk sem akarja őket visszakapni. De azt sem akarjuk, hogy véletlenszerű legyen bíróság előtti felelősségre vonásuk - hangsúlyozta Rasmussen, akit a Ritzau dán hírügynökség idézett.
A dán kormányfő ugyanakkor megjegyezte, nem lesz egyszerű ilyen törvényszéket létrehozni. Löfven hasonló véleményének adott hangot.
Rasmussen egyben megjegyezte, a svéd javaslat még nagyon korai szakaszban van
Löfven március 6-án javasolta nemzetközi különbíróság, vagy ennek mintájára más jellegű törvényszék felállítását. A kormányfő február végén jelentette be, hogy Svédország nem hajlandó segítséget nyújtani a Szíriában elfogott állampolgárai visszatéréséhez, akik az Iszlám Állam nevű terrorszervezethez csatlakoztak.
A svéd titkosszolgálat (SAPO) szerint 2012 óta háromszázan hagyták el a skandináv államot, hogy Irakban vagy Szíriában csatlakozhassanak az olyan dzsihadista szervezetekhez, mint az Iszlám Állam. A SAPO közölte azt is, hogy 18 és 30 év közötti fiatalokról van szó, akik a királyság területén születtek, s egyik, vagy mindkét szülőjük bevándorló. A titkosszolgálat hozzátette, mintegy százötvenen közülük visszatértek Svédországba.
A dán hírszerzés szerint 2012 óta legalább 150 olyan emberről tud, aki Dániából Szíriába és Irakba utazott, hogy szélsőséges csoportokhoz csatlakozzon. Hozzávetőleg egy harmaduk már vissza is tért Dániába.