Csak egy papírfecni

A lengyel lapok azonnal reagáltak Orbán Viktor pénteki rádiós interjújára – noha az amerikai korrupciós vádakról eddig nem írtak. A Gazeta Wyborcza most címében is jelezte: „Az USA magas rangú magyar köztisztviselőket vádol korrupcióval. Orbán: Ez csak egy fecni.”

2014. november 18., 10:47

Orbán Viktor miniszterelnök nem bocsát el senkit a hat személy közül, akiket az Egyesült Államok korrupcióval megvádolt, mert nem akar „precedenst teremteni”. Szerinte ugyanis az lenne, ha „egy külső államnak, amely minden bizonyíték nélkül vádolja meg tisztségviselőinket, sikerülne felmentetni őket” – idézi a lap a magyar kormányfőt.

Az USA az októberben korrupcióval megvádolt hat köztisztviselőnek nem adja meg az országába való beutazási engedélyt. A múlt héten Vida Ildikó, a NAV elnöke elismerte, hogy egyike ezeknek, de közölte egyben, hogy a vád minden alapot nélkülöz, és ezért nem mond le tisztségéről. A további öt tisztviselő neve egyelőre nem ismert, de a miniszterelnök egyiket sem menti fel állásából.

– Minden perc, amit erre az ügyre szánunk, időveszteség – jelentette ki Orbán Washington vádjaira a közszolgálati rádióban, és hozzátette: az ügynek nincs jelentősége.

Az USA budapesti nagykövetsége a magyar külügyminisztériumnak küldött dokumentumban konkrét eseteket jelölt meg, amelyekben az amerikaiak szerint a NAV csalást követett el az áfa beszedése kapcsán, ami a korrupciós tevékenység bizonyítéka. A követség fájlalja, hogy egyes esetekben a magyar hatóságok a vádakra nem is reagáltak. Orbán erre a dokumentumra reagált úgy, hogy ez csak egy fecni, aláírás, fejléc és pecsét nélkül – írja a lap.

Az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Bizottság a magyar ellenzékhez hasonlóan többször is kritizálta Orbán reformjait, és az a véleményük, hogy a törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalom hármasságának megtörése aláássa a demokratikus szabályokat Magyarországon – kommentálja a Gazeta Wyborcza.

A lengyel lap egy külön cikket szentel Orbán interjújának arra a részére, amely a bankrendszert érintette, s amelyben közölte, azt várja, hogy a Magyarországon működő bankok 60 százaléka hazai kézbe kerül. Szerinte ugyanis nincs igazi állami szuverenitás nemzeti pénzügyi rendszer nélkül.

Hogy ezt az Orbán által megkövetelt szintet elérjék, néhány bankot a magyaroknak kell átvenniük – különböző technikákkal, többek között a tőzsde révén. Az interjúban a magyar miniszterelnök először nem közölt konkrét számot ugyan, de hogy ezt elérje, a magyar kormány már régóta ezért tevékenykedik, az idén a német bank eladta az MKB-t a magyar államnak, s a Reuters szerint a Budapest Bank a következő, de ezt Orbán nem erősítette meg.

Korábban Orbán Magyarországon bankadót vezetett be, harcol a külföldi devizákban felvett hitelek leértékeléséért is. Most fogják törvényileg szabályozni azt is, hogy a devizában felvett minden hitelt forintosítsanak.